Feridun Düzağaç

Feridun Düzağaç Biyografi

Albümler ve Bilgileri

Feridun Düzağaç 10 Ekim 1968'de Adana'da doğdu. İlk kez Mersin'de bir grubun solisti olarak şarkı söylemeye başladı. i1988'de aynı üniversitede okuduğu dört arkadaşıyla kendi müziklerini üretmek ve kendi şarkılarını yazmak için kurdukları TINI grubuyla başladı. İlk bestesi Özdemir Asaf'ın Lavinya şiiridir. 1990 yılında yine aynı üniversitedeki 13 amatör şair arkadaşıyla İlk Rüzgar adını verdikleri antolojik formatlı şiir kitabında yazdıklarını yayınladı ve fırsatını bulup, iki yıl uzattıktan sonra 1992 yılında Çukurova Üniversitesi İktisat Fakültesi İngilizce İşletme bölümünden mezun oldu. 5 yıllık paylaşımının anısına kaydettikleri TINI demosu 1994 Kasımında Öğrenci İndirimi adıyla Ada Müzik'ten yayınladı. 1995 Ocak ayında Sevgi Güryay'la hayatını birleştirdi. Aynı yılın Aralık ayında babası Salih Mete Düzağaç'ı trafik kazasında yitirdi ve askerde yazdığı şarkılarını topladığı Beni Rahatta Dinleyin albümünü 1997 Ocak ayında (Prestij Müzik'den), İstanbul'da yazdığı şarkılardan oluşan ikinci solo albümü Köprüden Önce Son çıkış 1998 Temmuz'unda (Prestij Müzik'den) çıkardı.

1999 2 Kasım'da baba oldu, kızı Tuya Naz dünyaya geldi. 2000 yılında yayınlanan Bülent Ortaçgil'e Saygı albümüne onun Sevgi şarkısıyla konuk oldu. Tam 33 ay sonra yine tamamen kendi şarkılarından oluşan © Tüm Hakları Yalnızlığıma Aittir albümü; 2001 Mayıs'ında Universal Neşe Müzikten çıktı.  2003 yılında ise Orjinal Altyazılı albümünü (Bay Müzik) çıkarttı. Bu albümle sanatçımız hakettiği yerlere yavaş yavaş geliyor düşüncesindeyiz. 2004 Ağustos ayında ara albüm ve konser kayıtlarından oluşan Uzun Uzun feridun Düzağaç'ı çıkarttı.(Müzik Mahsülleri Ofisi'den)

Feridun Düzağaç 2004 yılında 100 den fazla konsere de imza atıp yurdun dört tarafına konserlere gidip büyük bir başarıya imza attı. Ayrıca sanatçımız Temmuz 2004 de yapımına başlanan Gece 11.45 adlı film için kolları sıvadı. Film ise Mayıs 12 2005'de Gösterime girdi.

Feridun Düzağaç 2006 yılının başında ocak 4 de ise 5. stüdyo albümü olan Bir devam filmi/siyah beyaz Türkçe dublaj'ı çıkartı. (Pasaj Müzik'den) Sanatçımız ayrıca 29.09.2006 tarihinde vizyona giren 2 Süper Film Birden filminde rol aldı.

2008 yılı 22 Ocağında ise 6 albümü olan Uykusuza masallar albümü çıktı.(Sony Bmg'den) Sanatçımız yeni albüm ile ilgili olarak;  "Perdeleri çekilmiş sırça köşkünde neredeyse acı hüzün ve yalnızlığıyla beslenen bir şarkı yazarı" tanımlamasına karşı durmaya çalışan daha gerçekçi daha basit, alaycı, gülmeyi hiç değilse gülümsemeyi başarmış şarkıları da barındıran bir albüm" diye söz ediyor.

2010 yılı Mart ayında ise 7. albümü olan FD 7, Meyil Adresim Sensin albümü çıktı. (İrem Records'dan) Sanatçımız yeni albüm ile ilgili olarak;  "Şarkılarının, son beş yılda yaşadığı aşkı anlattığını ve daha önce hiçbir albümünün bu şekilde olmadığını" belirtiyor. Albümde 10 parça yer alıyor.

2011 yılında ise; Çocuklar için söylenen Feridun Düzağaç şarkılarından oluşan İyilik Güzellik Spor albümü çıktı (Sony Muzik'den) ve TEGV çocukları için söylendi. Türk pop-rock müziğinin önemli isimlerinden; Badem, Bertuğ Cemil, Cem Adrian, Emre Aydın, Hayko Cepkin, Jehan Barbur, manga, Melis Danişmend, Multitap, Pinhani ve Redd aynı albümde buluştular. Sanatçımız Feridun Düzağaç da "Yanında", "Son Yaprağıydı Güzün" ve "Aşk Çok Uzak" adlı şarkıların yeni düzenlemelerini seslendirdi..

2013 yılında ise; Feridun Düzağaç'ın Fd Flu albümü (Dmc Müzik'den) çıktı.

2015 yılında ise; Feridun Düzağaç'ın Başka albümü (Sony Musıc Entertainment'den) çıktı.