Bu sitedeki lavinya.net forum/panolar sayfası bölümü 22 yıl önce yani 2002 yılında kurulmuş, 11 yıl önce 2013 yılında ise aktif kullanımı durmuştur. Güncel/yeni paylaşım yoktur. Yalnızca arşiv/nostalji için yayına açıktır.

Alevi-Sunni Evliliği

Derinden Panolarıdır. Lütfen Şiir Yazmayınız.
Desise
Yeni Üye
Yeni Üye
İsim: Sel

Alevi-Sunni Evliliği

Mesaj gönderen Desise »

Ne düşünüyorsunuz arkadaşlar bu konularda?
Benim gözlemlediğim kadarıyla genelde gençler bunu sorun etmiyorlar ama aileler en önemli sorun olarak karşımıza çıkıyorlar...
Kullanıcı avatarı
Bugfixed
Site Admin
Site Admin
İsim: Murat
İletişim:

Re: Alevi-Sunni Evliliği

Mesaj gönderen Bugfixed »

Size bağlı. Çiftlerin birbirine saygısına bağlı.

Eğer burada aradığın bir öneri veya öneriler ise inan yanlış yer forumlarda sağlıklı yararlı bilgiler bulacağını sanmıyorum..

Bu karar sizlerin...
Beklediklerim kalır uçan uçurumlarda..
.Terazinin Hüznü.
selcukaydin

Mesaj gönderen selcukaydin »

tabi ki ilk öncelik bir insanın insani anlamda taşıdığı değer yargılarında gizli ama farklı etnik görüş ve düşüncelere sahip insanların arasında ilerleyen dönemlerde sorunlar çıkabilir diye düşünüyorum... evlenecek olan iki insan arasında olmasa bile, ailenin diğer bireyleri -büyükler- yani üçüncü tekiller ilerleyen dönemlerde baskılarda bulunabilir... bunlar yaşanması muhtemel en basit durumlar... allah böyle bir durumda kalana sabır versin ama aşka inanç varsa AŞK TANIMAZ NE DİLİ , NE DİNİ... AŞK İÇİNSE HERŞEY YAŞAMAYA DEĞER... saygılarımla...
Kullanıcı avatarı
emrepark
Takımdan
Takımdan

Mesaj gönderen emrepark »

insanları bu tür isimlerle kategorize etmenin çok yanlış olduğunu düşünüyorum,ama birtakım insanlar bu kategorizasyona razı ise o zaman maruz kalacakları zorluklara da katlanmasını bilmelidirler.Alevi diye tabir edilen insanların genelde kendi içlerinde evlilikler yaptıklarını,alevi-sunni evliliğinin onlar için kabul edilebilir birşey olmadığını duymuştum,ama ne derece doğru bilemiyorum tabi.Ama sevgi,eğer gerçekse, tüm engelleri aşabilir.
marziye
Üye
Üye
İsim: marziye

Mesaj gönderen marziye »

çok zor bir durum ama asla aşılamaz diye düşünmüyorum mutlaka ortak bir çıkış yolu bulunuyor çiftler yeteri kadar seviyorsa birbirini. benim halam ve amcam alevi bir ailede berder evli. yani değiş tokuş diye tabir edilen bir evlilik. ama aralarında mezhep tartışması hiç olmadı. biz onların ailesini çok severiz gerek yengem gerek eniştem bizim içimizde bizim gibi yani aslında karşındakine selçuğun dediği gibi insan olarak baktığında o önyargı perdesi kalkıyor ortadan. ben böle bir durumda kalmadım ama benim ailemde sorun çıkarmaz alevi yada başka bir dinden de olsa yargılayacağımız konular çok farklı, ne iş yapar ahlakı yerinde saygılımı bu tip şeyler var olsun yeter. bu arada küçük halam ve teyzem ermeni asıllı bir türkle evli. eniştem bizimle hiç kaçırmadan oruç tutar kurban keser. çok yönlü bir aileyiz biz :) tabiki farklılıklarımız var ama aynı dili konuştuğumuza göre geçinmeyecek bir durum olmamalı.. konuşularak aşılabilecek şeyler.
heavenandhell
Üye
Üye
İsim: cansu

Mesaj gönderen heavenandhell »

iki insanın mutululuğu dışında ne düşünülebilir bilmiyorum.ve anlamıyorum.alevisen alevisin sünnisen sünni.önemli olan sevgidir.saygıdır.paylaşılan duygulardır.sorun edilmemeli bence.ki bu sadece mezhep farkı.şafilerle de evleniyor sünniler.bir kere de olsun duymadım karşı taraf şafiymiş ayrılmışlar bu yüzden diye.hem bu kültür paylasımıdır.en güzelidir bence.ben evlenecegim kişi aleviymiş sünniymiş şafiymiş hatta ve hatta hristiyanmış diye etiket koymam.yapılmamalı da.mutluluk mezhepte degildir.aşktadır..
Kullanıcı avatarı
sinan
Admin
Admin
İsim: Sinan

Mesaj gönderen sinan »

cansu şafiiler de sünniler grubunda. ana iki mezhep var. alevi-sünni. sünniliğin bilinen 4 alt mezhebi var. hanefilik (türkiye geneli bu oluyor), şafiilik (doğu,güneydoğu kesimleri), hanbelilik ve malikilik. diğer ikisi arap dünyasında yaygın yanılmıyorsam. sünni mezhepler arası bu tür sorunlar pek çıkmıyor. ama alevilik ve sünnilik arasında baya bi fark var. yanlış anlaşılmasın, ben de sevginin önünde bişey duramayacağını düşünüyorum. ancak insanın evlenmeden önce nerdeyse ömrünün yarısını geçirdiği bir inanış, yaşayış biçimi var. bunun üzerine kısa sürede hayatına alışık olmadığı bir inanış,yaşayışı sokmak zahmetli bir iş. önce bir alışma süreci gerek. ama zamanla atlatılabilecek bişey.

kilit nokta müstakbel eşlerin birbirlerine gösterecekleri hoşgörüde.
~
ansızın gelecek gibisin..
heavenandhell
Üye
Üye
İsim: cansu

Mesaj gönderen heavenandhell »

şafiliğin sünniliğe girdiğini bilmiyordum düzelttiğin için teşekkür ederim.ama şunu söylemek istiyorum ki kişilerin yaşayışları zaten farklı.düşünceleri,alışkanlıkları..mezhep ayrılığı olsun olmasın.yani demek istediğim insanlar birbirlerini yaşayıp öğrenecekler.mezhep bir ön yargı olmamalı.
ponnik
Üye
Üye
İsim: Sonay

Mesaj gönderen ponnik »

benim başımdan geçmiş bir durum
karşı tarafın ailesi istemeyeceği için ayrılmak zorunda kalmıştık oysa ki beni çok iyi tanıyorlar ve nasıl yaşadığımı da biliyorlardı. ama insanların düşüncelerini değiştirmek o kadar zor ki... kendileri kabul etseler bile çevreden "ne derler" korkusuyla çocuklarının mutluluklarını engelliyorlar.
benim imanımı benden başkası bilemez
insanları inanışlarıyla yargılamak çok kötü!
hep derler ya parayla imanın kimde olduğu bilinmez diye...
picasso
Takımdan
Takımdan
İsim: suat

Mesaj gönderen picasso »

aslında adı bile geçmemeliyken sorun yapıyoruz...
barbudo
Üye
Üye
İsim: caglar

Mesaj gönderen barbudo »

bunu sorun yapan daha önce arkadaşlarında dediği gibi aileler.normalde aleviler sünnilere kız verirler fakat kız almazlar çünkü çocuğu yetiştiren kişi annedir ve anneninde kesinlikle alevi olmasını isterler ama bu bir şart veya olmazsa olmaz değildir tabiki alevi bir genç sünni bir kızla evlenebilir ama çok zordur. tabiki bu aileler için geçerli.gençler için ise bunun bir sorun olarak görülmesi bile söz konusu değil en azından benim çevrem için öyle.
melodi61
Üye
Üye
İsim: funda

Mesaj gönderen melodi61 »

eşlerden biri inancını değiştirirse sorun kalmaz..:)
selcukaydin

Mesaj gönderen selcukaydin »

inandığın şeylerden vazgeçmek bu kadar kolay mı ? değiştirmek yerine herkes birbirinin inancına saygı duysa değiştirmeye kalkışmasa, daha anlamlı olmaz mı ?
Kullanıcı avatarı
sinan
Admin
Admin
İsim: Sinan

Mesaj gönderen sinan »

melodi, eğer birisinin inancı sonradan değişecek kadar zayıfsa zaten öyle sorun yaşanmaz merak etme.. öyle bir hareketle kurulacak ilişki de sağlam olmaz. bir de şöyle düşün evlendiler vs. sonradan ilişki sürmedi, ayrıldılar. o zaman ne olacak
~
ansızın gelecek gibisin..
melodi61
Üye
Üye
İsim: funda

Mesaj gönderen melodi61 »

araştırıp inceledikten sonra ortak kararla inançlar değişebilir zamanla olur ya da olmaz ama o cümleyi yazmamda bi çok gerekçe var dı bazıları;

aşık olup evlenmekten bahsediyordum bu bir,
alevi sünnilik derken bir musevilik, hristıyanlık,satanizm,ateistlik gibi bir birlerinden uzak inançlardan bahsetmiyoruz bu iki,
sunni bir kişi zaten ne gibi şartlarda evlenilir bilir bu üç(din dersi vermek amcıyla yazmak istemedim :wink: ),
sadece bir öneriydi bu dört....