Bu sitedeki lavinya.net forum/panolar sayfası bölümü 22 yıl önce yani 2002 yılında kurulmuş, 11 yıl önce 2013 yılında ise aktif kullanımı durmuştur. Güncel/yeni paylaşım yoktur. Yalnızca arşiv/nostalji için yayına açıktır.

Anka Kuşu

Derinden Panolarıdır. Lütfen Şiir Yazmayınız.
Kullanıcı avatarı
sinan
Admin
Admin
İsim: Sinan

Anka Kuşu

Mesaj gönderen sinan »

Rivayet olunur ki, kuşların hükümdarı olan Simurg Anka, Bilgi Ağacı nın dallarında yaşar ve her şeyi bilirmiş...
Kuşlar Simurg a inanır ve onun kendilerini kurtaracağını düşünürmüş. Kuşlar dünyasında her şey ters gittikçe onlar da Simurg u bekler dururlarmış. Ne var ki, Simurg ortada görünmedikçe kuşkulanır olmuşlar ve sonunda umudu kesmişler.
Derken bir gün uzak bir ülkede bir kuş sürüsü Simurg un kanadından bir tüy bulmuş. Simurg un var olduğunu anlayan dünyadaki tüm kuşlar toplanmışlar ve hep birlikte Simurg un huzuruna gidip yardım istemeye karar vermişler.
Ancak Simurg un yuvası, etekleri bulutların üzerinde olan Kaf Dağı nın tepesindeymiş. Oraya varmak için yedi dipsiz vadiyi aşmak gerekirmiş. Kuşlar, hep birlikte göğe doğru uçmaya başlamışlar. Yorulanlar ve düşenler olmuş.
Önce Bülbül geri dönmüş, güle olan aşkını hatırlayıp;
papağan o güzelim tüylerini bahane etmiş(oysa tüyleri yüzünden kafese kapatılırmış):
Kartal; yükseklerdeki krallığını bırakamamış;
baykuş yıkıntılarını özlemiş,
balıkçıl kuşu bataklığını.
Yedi vadi üzerinden uçtukça sayıları gittikçe azalmış.
Ve nihayet beş vadiden geçtikten sonra gelen Altıncı Vadi 'şaşkınlık' ve sonuncusu Yedinci Vadi 'yokoluş'ta bütün kuşlar umutlarını yitirmiş... Kaf Dağı na vardıklarında geriye otuz kuş kalmış.
Simurg un yuvasını bulunca ögrenmişler ki;
'SİMURG ANKA - Otuz Kuş' demekmiş.
Onların hepsi Simurg muş. Her biri de Simurg muş.
Simurg Anka yı beklemekten vazgeçerek, şaşkınlık ve yokoluşu da yaşadıktan sonra bile uçmayı sürdürerek, kendi küllerimiz üzerinden yeniden doğabilmek için kendimizi yakmadıkça, her birimiz birer Simurg olmayı göze almadıkça bataklığımızda, tüneklerimizde ve kafeslerimizde yaşamaktan kurtulamayacağız.
Şimdi kendi gökyüzünde uçmak zamanıdır...

Alıntıdır..
~
ansızın gelecek gibisin..
bozcaadali
Üye
Üye
İsim: Özlem

Mesaj gönderen bozcaadali »

İlk defa duyuyorum anka kuşunun hikayesini gerçekten çok güzel paylaşımın için teşekkürler arkadaşım.
Kullanıcı avatarı
fotosentez
Takımdan
Takımdan
İsim: yaprak

Mesaj gönderen fotosentez »

hep bir anka kuşundan bahsedilir durulur.bilgi yarışmalarında da soru olarak çıkar.bir masal kuşu olduğunu biliyordum fakat bu masalı yada hikayeyi ilk kez senden duydum.paylaştığın için çok teşekkürler.çok güzel
zomzeus
Üye
Üye

Mesaj gönderen zomzeus »

sen yanmazsan ben yanmazsam nasıl çıkar karanlıklar aydınlığa :idea:
Filinta
Yeni Üye
Yeni Üye

Mesaj gönderen Filinta »

anka kusu birefsane dir efsane olun maz sadece hayal edilir...
desperada
Üye
Üye

Mesaj gönderen desperada »

Hmmm.. ya... gercektende: Sen yanmazsan, ben yanmazsam, biz yanmazsak... nasil cikar karanliklar aydinliga??? Keske bu kadar cesaret insanlarda da olsa :rock:
papatya
Üye
Üye
İsim: derya

Mesaj gönderen papatya »

FERİDUN ABİDE ALEV ALEV ŞARKISINDA YER VERMİŞTİ (küllerimden doğarmıyım sana doğru,kendimi arıyorken olmaktan korktuğum yerdeyim,sendeyim....)AMA HİKAYESİNİ BİLMİYORDUM. BİZİMLE PEYLEŞTIĞIN İÇİN TEŞEKKÜRLER.. :wink:
hazan
Kıdemli üye
Kıdemli üye
İsim: Mehtap

Mesaj gönderen hazan »

hayal...
Kullanıcı avatarı
nalan
Üye
Üye
İsim: nalan

Mesaj gönderen nalan »

evet ben biliyordum bu hikayeyi orta 1.sınıfta sınıf hocamız anlatmıştı bize nasihatlar eşliğinde....
elifelifim
Üye
Üye

Mesaj gönderen elifelifim »

bizlerle paylaştıpğın için sağol.ben de bilmiyordum bu hikayeyi.
yaskaman

Mesaj gönderen yaskaman »

şaşkınlık ve yokoluşu da yaşadıktan sonra bile uçmayı sürdürerek, kendi küllerimiz üzerinden yeniden doğabilmek için kendimizi yakmadıkça, her birimiz birer Simurg olmayı göze almadıkça bataklığımızda, tüneklerimizde ve kafeslerimizde yaşamaktan kurtulamayacağız.
Şimdi kendi gökyüzünde uçmak zamanıdır...
çok güzel bi cümle...
barbudo
Üye
Üye
İsim: caglar

Re: Anka Kuşu

Mesaj gönderen barbudo »

inanması çok güzel olan bir hayal ve hikaye anlayana çok şeyler anlatıyor
picasso
Takımdan
Takımdan
İsim: suat