Bu sitedeki lavinya.net forum/panolar sayfası bölümü 22 yıl önce yani 2002 yılında kurulmuş, 11 yıl önce 2013 yılında ise aktif kullanımı durmuştur. Güncel/yeni paylaşım yoktur. Yalnızca arşiv/nostalji için yayına açıktır.

Biri bana anlatsın...

Sizin Kürsünüz. Genel de Konu dışı başlıklar...
Kullanıcı avatarı
rigormortis
Üye
Üye
İsim: emine

Re: Biri bana anlatsın...

Mesaj gönderen rigormortis »

Dünyanın güneş etrafında bir tur atmasına insanlar neden bu kadar çok sevinir anlamam; üstelik bu dönüşün tamamlanmasında hiçbir insanın rolü yokken...
Kullanıcı avatarı
Bozcaada
Görevli
Görevli
İsim: Emrah

Mesaj gönderen Bozcaada »

insanlar umutlarını tazeliyor senin o güneşin dönüşü diye adlandırdığın bir yıla.İnsanların etkisi olmasada bu dönüşte,herkes zamanın bir parçası oluyor güneş döndükçe.kimisi sevinirken , kimisi ağlıyor..Herkes gibi sen de bir parçasısın bak bu dönüşün yani zamanın yani kocaman geçip gitmiş bir yılın.Kendini kandırıp sadece güneşin dönüşü diye adlandırma yaşadıklarını boşa sayma kocaman bu yılı.....
Sen de bir parçasısın istemesen de...

Yeniyıl yeniden,yine yeniden yenile bizi...

Emrah&Bahar
Kullanıcı avatarı
pyrazine
Takımdan
Takımdan
İsim: Ahmet

Mesaj gönderen pyrazine »

İlk aklıma gelen işten kaytarmak için bir neden daha olması. İkincisi ise hep belirli bir tarihte kutlanması: Hz.İsa'nın doğumu. Pekala bu yıl içinde rastgele bir gün de olabilirdi aslında. Hz.İsa'nın doğumu miladi takvime göre yılın başlangıcı olarak kabul edildiği için ve biz de miladi takvimi kabul ettiğimiz için yeni bir yılın başlangıcıdır.

Ondan önce yıl kavramını insanlar ortaya atmış; önceden yıl diye bir şey de yokmuş. O zamanlar sanki bir gün diğerinden farklı değilmiş gibi düşünebilir insan ama değil tabi; "mevsim"ler var. Aslında daha önceden gün kavramı da yoktu. Bu noktada neden dünyanın kendi ekseni etrafında bir tur atışını kutlamıyoruz gibi bir soru da gelebilir. Kutlanabilir aslında ama pratik olarak zordur. Bizim enişte şarapçıdır, günden de öte zannımca her anı kutluyor. Hangi fiziksel anı kutladığını kendisine sormak lazım...

Bana ise her gün bayram :lol: