Bu sitedeki lavinya.net forum/panolar sayfası bölümü 22 yıl önce yani 2002 yılında kurulmuş, 11 yıl önce 2013 yılında ise aktif kullanımı durmuştur. Güncel/yeni paylaşım yoktur. Yalnızca arşiv/nostalji için yayına açıktır.

fındık toplamak

Sizin Kürsünüz. Genel de Konu dışı başlıklar...
Kullanıcı avatarı
Adventureman
Admin
Admin
İsim: Ersin
İletişim:

Mesaj gönderen Adventureman »

Anlattıgın Sekılde Yapılan İşbirliğine İmece Deniyor ...
Hem Komşuluk İlişkilerini Gelişiyor Hemde Sırayla Herkesin İşleri Görülmüş Oluyordu Ama Artık Gözlemlediğim Kadarıyla Dogu Bölgelerimzden Fındık İçin Mevsimlik İşçiler Geliyor ...
BuRCuUUU
Üye
Üye

Re: fındık toplamak

Mesaj gönderen BuRCuUUU »

ben hiç fındık toplamadım bizim de var ama ben böcüklerden falan çok korkuyorum gitmiyorum hiç o yüzden ama ben fındık toplama zamanlarını hiç sevmem çünkü eskiden hep fındık zamanı arkadaşlarım köye giderdi ben yalnız kalırdım :cry:
kemanci
Üye
Üye
İsim: yelda

Mesaj gönderen kemanci »

topladım!!!! toplamaz olurmuyum,çok pis bi iş ya o.yok yağlısı yok sivrisi.ama ben toplayamıyodum sanırım yanı ınsan her fındıkta anneeeeeee bu sivri mi yağlımı dıye sorunca yardım oolmuyo pek :D bak yaa nerden hatırlattınız gıresunumu özledım :cry:
okyanus_derin
Üye
Üye
İsim: nilgün

Mesaj gönderen okyanus_derin »

fındık toplamaya gidicem pazartesi günü :evil:
zaten çok zayıfım düşer kalırım fındıklıkta ben ya :cry:
rapock
Yeni Üye
Yeni Üye
İsim: tuğçe

Mesaj gönderen rapock »

fındık? :yok:
Rkoycu
Üye
Üye
İsim: rüştü levent

Mesaj gönderen Rkoycu »

Ben ŞEBİNKARAHİSAR lıyım fındık toplamayı bilmem ama yemesini çok iyi bilirim..
selcukaydin

Mesaj gönderen selcukaydin »

fındık toplarken hep beraber öğlenleri tarla da yemek yemesi çok hoşuma giderdi benim de -ki çocukken öküz arabası çekmişliğim de vardır, çıkan fındıkları ev yoluna taşırken- o çalışmadan sonra domates, salatalık, zeytin,peynir ve karpuz öyle güzel giderdi ki sormayın... özledim Samsun'u ama büyüdükce hayata atıldıkça kendi işleriyle o kadar ilgili oluyor ki insan kendi memleketine uğrayamaz hale geliyor... şimdi annemler ordalar ve yine fındık topluyorlar... ister yorucu olsun ister meşakatli ben severdim fındık toplamayı... :D
SONBAHAR
Üye
Üye
İsim: BAHAR

Mesaj gönderen SONBAHAR »

Benim dedemler Samsun'da oturuyolar. 2 sene fındık zamanı gittim oraya. Bende topladım ama hiç bir zaman zevkli gelmedi bana. Aksine fındık toplarken her yerim yara içinde kalmıştı. :(
miyavzi
Üye
Üye
İsim: dilek

Mesaj gönderen miyavzi »

böyle işler hiç yağmadım ama çok özenmişimdir aslında..hep beraber bir şeyleri dalından koparmak,toprak kokusu,tatlı yorgunluk...

kolay gelsin fındık toplayan lavinyacılara!! :)
okyanus_derin
Üye
Üye
İsim: nilgün

Mesaj gönderen okyanus_derin »

sonunda bitti fındık, yaşasın!!!! :D
ellerim yara içinde olsada şu an çok mutluyum çok özlemişim fındık toplamayı, fındığı patoza vermeyi.. :)
elif53
Yeni Üye
Yeni Üye
İsim: mine

Mesaj gönderen elif53 »

niye bilmiyorum ama benim hoşuma gidiyor bana eğlenceli geliyor
Kullanıcı avatarı
emrepark
Takımdan
Takımdan

Mesaj gönderen emrepark »

Ordu Ünyeli bir arkadaşım fındık toplamanın başlarda çok keyifli olduğunu,ama zamanla çok yorucu bir hal aldığını söylemişti.İlk tattığında tatlı olup da daha sonra acılaşan bir meyve gibi
screams07
Yeni Üye
Yeni Üye
İsim: enes

Mesaj gönderen screams07 »

herşey fındık toplamayla bitseydi inan ki hiç koymazdı okul bir bitiyor doğru bahçeye otunu temizle filizlerini al ne bili bahçenin içini evin kapısı kadar temiz yapıoz en zewkli tarafı da en sonu emeğini karşılıgını alıyorsan yorğunluk felan kalmıo buradakilerin vucudu alısmış ya sabah 7 akşam 7 helel olsun bizim fındık bahçemiz var ama ben sadece yazın gelıom ama iş her zaman var ole bir şey ya anlatmakla bitiremicem ilğinize teşekkürler şimdiden
menoktadenokta
Üye
Üye
İsim: MeHMeT

fındık toplamak

Mesaj gönderen menoktadenokta »

İnanmayacaksınız ama değil fındık toplama fındık ağacına dokunmadım bile. Mağlum Adanada fındık yetişmiyor maalesef. Ama pamuk topladım ağustos sıcağında yada eylül başlarında. Sabah erkenden kalkıp tarlaya giderdik sabah 5-5.30 civarı hava soğuk oluyor. eğer işimiz uzamışsa akşmın 9una kadar eve ancak gelirdik ve birde akşam ayazında üşürdük. Zevkli ama çok yorucu bir iş. Birde Pamuk suladım. 100 dönüm (100.000m2) tarlayı 4-5 kişi sulardık. 4-5 saatte bir kurum değiştirirdik. yani sulanan yerden sulanmayan yere taşırdık boruları. en kötü kurum değiştirme saati gece 11-12 civarı birde sabaha doğru4-5 civarı. çünkü sıcacık yataktan kalkıp ıslak elbiseleri giymesi çok zor oluyordu. ve o tarla yaklaşık 5-6 günde ancak biterdi ve tekrar baştan sulamaya başlardık tarlayı 5-6 gün boyunca tarlada yatıp kalkardık. eve geldiğimizde televizyona çok acayip bakardık :D
picasso
Takımdan
Takımdan
İsim: suat

Mesaj gönderen picasso »

hiç toplamadım...ama fındıkiçi çok güzel...toplayanlara teşekkür ediyorum..