Bu sitedeki lavinya.net forum/panolar sayfası bölümü 22 yıl önce yani 2002 yılında kurulmuş, 11 yıl önce 2013 yılında ise aktif kullanımı durmuştur. Güncel/yeni paylaşım yoktur. Yalnızca arşiv/nostalji için yayına açıktır.

Gerçek doğru olana nasıl ulaşılır?

Derinden Panolarıdır. Lütfen Şiir Yazmayınız.
beytar
Yeni Üye
Yeni Üye
İsim: Fatih

Gerçek doğru olana nasıl ulaşılır?

Mesaj gönderen beytar »

Eski çağlardan bu yana insanların çok azı doğru olanı aradı. Diğerleri ise atalarından öğrendikleri gibi bir hayat sürdü. Onların doğrularını kabul etti. Sence gerçek doğruya nasıl ulaşılır?
Kullanıcı avatarı
rigormortis
Üye
Üye
İsim: emine

Re: Gerçek doğru olana nasıl ulaşılır?

Mesaj gönderen rigormortis »

Öncelikle "Gerçeklik ve doğruluk nedir?" sorularına yanıt verebilmeli ve gerçek doğruluğun varlığından emin olmak gerek ki ulaşmak için bişiyler yapabilmeli.
Ancak ben henüz bundan bile emin değilim.
alpevren
Üye
Üye
İsim: alper

Mesaj gönderen alpevren »

gerçek dediğimiz şey elle tutlan varlığı kanıtlanabilir şey -ki bence elle tutlamasa da varlığı kanıtlanabilir bazı şeylerin; duygular ve insan ilişkilerinde hareketler,tavırlar,sözler vs. -

doğru ise fikirlerin genel ve en azından çoğu kişi tarafından kabul görmüş olanlarıdır -ama sapıtmış toplum dediğimiz durumlarda herkesin doğru dediği aslında yanlıştır -

şu durumda gerçek ve doğru bile kendi içinde çelişirken bunlara ulaşmak zordur çünkü gerçekten de ne olduğu bilinmez şeyler bunlar. belki bu yüzden ona ulaşmak onları bulmak istiyoruz. -papatyanın da dediği gibi-

şu halde ben septiklere katılıp doğru bilgi ve gerçek nedir bilemeyiz, ne var deriz ne de yok diyorum.
beytar
Yeni Üye
Yeni Üye

Mesaj gönderen beytar »

Hepsi bu mu? İçinizde size özel bir hayatın sıkıntıları sizi rahatsız etmiyor mu? Buralara yazdıklarınızı okuduğumda sanmıştım ki sizi rahatsız eden bu şeyler doğruyu aramanıza yol açmış ve bu arayıştan öğrenebileceğim şeyler olduğunu düşünmüştüm.

Görüyorum ki bu sözler direnmeden önce vazgeçmeyen insanların sözleri değil. Arayıpta sonuna kadar giden insanların değil.

Umudumu tekrar canlandıracak biri yok mu?
alpevren
Üye
Üye
İsim: alper

Mesaj gönderen alpevren »

burdaki cevaplar şahsi görüşlerimiz sitenin genel fikirleri olduğunu sanmıyorum ben
Kullanıcı avatarı
rigormortis
Üye
Üye

Hepsi bu değil elbet;

Doğrunun ya da gerçekliğin ne olduğundan emin olmadığım, doğruyu aramadığım anlamına gelmez.Hayat sürekli bir değişim içindeyken öğrendiğimiz doğrularla yetinemeyiz.Hergün mutlaka yeni doğrular öğreniriz,bu doğrular eski doğrularımızın yanlış olduğunu kanıtlasa bile...

Vazgeçmek bu kadar kolay değildir,hele ki direnmeden vazgeçmek...
Ve vazgeçmiş olsaydım şuan burda olmazdım,YAŞAMAK DİRENMEKTİR...
Rkoycu
Üye
Üye
İsim: rüştü levent

Mesaj gönderen Rkoycu »

Bence yaşayarak doğruya ulaşılır..
beytar
Yeni Üye
Yeni Üye

Mesaj gönderen beytar »

Doğrunun ya da gerçekliğin ne olduğundan emin olmadığım, doğruyu aramadığım anlamına gelmez.Hayat sürekli bir değişim içindeyken öğrendiğimiz doğrularla yetinemeyiz.Hergün mutlaka yeni doğrular öğreniriz,bu doğrular eski doğrularımızın yanlış olduğunu kanıtlasa bile...
Yaklaşımın güzel. Dikkatinizi bu konuya çekip, sadece teşvik etmek istediğim için bunları söyledim; yoksa sizi ve hayatınızı tanımıyorum. Ne yaptıklarınız hakkında da bir fikrim yok. O konuda beni önyargılı bulmayacaksınız.

Peki rigormortis, bir söz vardır; bu kadar sinek yanılmış olamaz, hepsi aynı pisliğin üzerine konuyor diye... Sence çoğunluğa inanmalı mıyız?
Kullanıcı avatarı
rigormortis
Üye
Üye

Daha kendimi bile tanımamışken,tanımadığım kişiler için önyargılı olmamaya çalışırım.Hiçbir şey göründüğü gibi değildir.

Sinekler konusuna gelince;

Sineğin görevi pisliğin üzerine konmaktır,belki de sinekler için hayatın anlamı budur :)

Çoğunluğun kabul ettiği şeylerin doğru olma ihtimali yüksektir ancak herzaman başka bir yol ve başka bir düşünce daha vardır.Bu güne değin bilimsel alanlarda bile doğru olarak kabul edilen kanunların yerle bir olduğu bir gerçekken çoğunluk tarafından doğru olarak kabul edilenlerin yanlış olma ihtimali neden olmasın?
rockme
Yeni Üye
Yeni Üye
İsim: â

Mesaj gönderen rockme »

bence islam...
beytar
Yeni Üye
Yeni Üye

Mesaj gönderen beytar »

Neden İslam? Bizi doğruya götürmek için islam bize neler söylüyor?
rockme
Yeni Üye
Yeni Üye
İsim: â

Mesaj gönderen rockme »

Ben sadece fikrimi söyledim !!! Burada din tartışması yapacak değiliz demi... Birazcık araştırırsan okursan doğruyu bulursun merak etme. Saygılar...
beytar
Yeni Üye
Yeni Üye

Mesaj gönderen beytar »

Araştırıp okumadığımı nereden biliyorsun? Bu soruyu seninle tartışmak için değil, fikirlerini duymak ve onlardan faydalanmak için sorduğumu anlamış olmalıydın.

Nedenini bilmediğim şeylere mi inanmamı bekliyorsun? Bu evrenin yaratıcısını ve bize karşı çok şefkatli davranışını, onun mutlak hakimiyetini sence göremiyor muyum?
LivingDeadGirl
Yeni Üye
Yeni Üye
İsim: ssssssss

Mesaj gönderen LivingDeadGirl »

içindeki sesi dinleyerek..
doğru yanlış bunlar toplumun çıkardığı sistematik yaşam tarzlarıdr. uymak size kalmış .
eğer onlara göre hareket ederseniz onların sizin hayatnızı yönetmesine izin veririsniz. Fakat Hayat sizin olmaktan çıkar...

*müslümanlık hristiyanlık bunların mesajı aynıdır zaten . Dikkatlice okursanız anlayablirsiniz. bunları tartışmaya gerek yok .
Tek yöntem içinizden geleni yapmak ancak orda kendi doğrularınızla yaşayabilrisiz...
beytar
Yeni Üye
Yeni Üye

Mesaj gönderen beytar »

Vicdanın sesini dinlemek. Ne güzel ifade etmişsin. Kendi öz-kararlarından oluşan, kalbin ile gördüğün ama ön yargısız bir hayat...

Ben aradığım yanıtı aldım.

Bunu hatırlattığın ve cevabın için teşekkür ederim.
En son beytar tarafından Perşembe, Ocak 10, 2008 12:48 tarihinde düzenlendi, toplamda 1 kere düzenlendi.