Bu sitedeki lavinya.net forum/panolar sayfası bölümü 22 yıl önce yani 2002 yılında kurulmuş, 11 yıl önce 2013 yılında ise aktif kullanımı durmuştur. Güncel/yeni paylaşım yoktur. Yalnızca arşiv/nostalji için yayına açıktır.

google siyah arkaplan olsaydı..

Bilim - teknoloji haberleri, makaleleri ve ilgilileri...
Kullanıcı avatarı
sinan
Admin
Admin
İsim: Sinan

google siyah arkaplan olsaydı..

Mesaj gönderen sinan »

Google siyah olsaydı yılda 3000 megawatt elektrik tasarrufu yapmış olacaktık..

bildiride deniyor ki: tamamı beyaz olan bir ekran yaklaşık olarak 74 watt elektrik tüketiyor. tamamı siyah bir ekransa yaklaşık olarak 59 watt. google, günde yaklaşık olarak 200 milyon hit alıyor. her kullanıcı için ortalama 10 saniye arama süresi desek, google, günde 550.000 saat görüntüleniyor. eğer sayfa siyah olsaydı toplamda 15 watt'lık bir kazancımız olacaktı. bu da dünya çapında 8.3 megawatt/saat'lik bir enerji kazanımı demekti ya da yılda 3000 megawatt/saat enerji.. ve sadece birkaç ufak kod değişikliği sayesinde, elektriğin 1 kilowatt/saat'ine 10 cent dersek, toplamda 300.000$ kar sağlanmış oluyor.

orjinal metin: http://ecoiron.blogspot.com/2007/01/bla ... watts.html
türkçe: http://www.bildirgec.org/yazi/google-siyah-olsaydi
~
ansızın gelecek gibisin..
yaskaman

Re: google siyah arkaplan olsaydı..

Mesaj gönderen yaskaman »

kendi ellerimizle her şekilde tüketiyoruz yaşam kaynaklarımızı..
ilginç ve bilinçlendirici bir istatistik. teşekkürler sinan..
Kullanıcı avatarı
sinan
Admin
Admin

Mesaj gönderen sinan »

ya demek ki bizim yaptığımız gri-koyu tonlar en azından elektrik olarak bile faydalıymış :d

vay google vay :) abi o bi de galiba sadece google.com adresi için. bi de yerel adresleri hesaplarsan :roll:
~
freetodecide
Üye
Üye
İsim: cansu

Mesaj gönderen freetodecide »

hmm..gerçekten ilginçmiş..teşekkürler.. :)
bluedeathdL
Üye
Üye

Mesaj gönderen bluedeathdL »

İlginç bir durum acaba neden beyaz olunca daha fazla sarfiyat oluyor.Ne diyeyim işlerini biliyorlar...Bilgi için teşekkürler.
blackpearl

Mesaj gönderen blackpearl »

Googleyi siyah bir arka planla düşünemiyorum ben :roll: bilirsinizki tasarımda giderlerden çok kitleye hitap önemli..Bu öenm bize çok şey kaybettiriyor olabilir ama bir o kadarda şey katıyor bence..Kaynakları tüketiyoruz evet bu kötü bir şey ama algı insanın doğasında var..Bu kadarda şikayetçi olmamak gerekiyor bence..
Kullanıcı avatarı
sinan
Admin
Admin

Mesaj gönderen sinan »

google üzerine çokça çalışmalar yapılıyor. halbuki şuan alexa.com verilerine göre dünyada en yüksek değere sahip site yahoo.com ve ardından msn.com ve google.com geliyor. bunların tasarımını karşılaştıracak olursak bir sürü renk kullanılıyor ilk iki sitede. bunlara karşı google sade bi tasarım kullanılıyor. iyi de yapıyor. ama aradaki farkları tabi google ın arama motoru, ilk iki sitenin ise genel portal olması :)
~
valerie
Üye
Üye
İsim: Melek

Mesaj gönderen valerie »

gerçekten de haklısın, teşekkürler
Kullanıcı avatarı
hasta
Takımdan
Takımdan
İsim: Bedih

Mesaj gönderen hasta »

Sinan verdiğin bilgi için teşekkür ediyorum abi gerçekten çok önemli şeyler bunlar ama kimin umrunda...

Bende cep telefonunda yaşadım bu olayı parlaklık ayarları var kimi telefonlarda benim telefonun ayarı %100 açıkken yani beyaz tonlar ağırlıktayken şarjı 2 gün gidiyordu.Bende parlaklık ayarını %30 indirdim ve arka planda siyah ağırlıkta olmak üzere farklı temalar kullandım bu sayede şarjı 4 gün gitmeye başladı ilginç ama gerçek teşekkürler...