Bu sitedeki lavinya.net forum/panolar sayfası bölümü 22 yıl önce yani 2002 yılında kurulmuş, 11 yıl önce 2013 yılında ise aktif kullanımı durmuştur. Güncel/yeni paylaşım yoktur. Yalnızca arşiv/nostalji için yayına açıktır.

Mantık Sorusu

Sizin Kürsünüz. Genel de Konu dışı başlıklar...
xglse

Mantık Sorusu

Mesaj gönderen xglse »

Mantık Sorusu
Mantık Soruları

Bir kaç gündür çok uğraştığım ve bulamadım bir mantık sorusu
5 tane tek rakamın toplamı 40 edecek toplama işleminden başka işlem yapamıyoruz 0 kullanamıyoruz. kullandığımız bir sayısı istediğimiz kadar kullana biliriz.

örnek 9+9+11+1+ ... = 40 gibi

ben bulmadım :(
minis
Üye
Üye
İsim: Mine

Mantık soruları

Mesaj gönderen minis »

4 tane rakamı toplasak olmaz mı?.. cevabını bulamazsam kafayı yerim... :x
serseri

Mesaj gönderen serseri »

4 rakam değil 5 rakam olmak şartı var cevabını bulabilirsin ne mutlu sana ben kafayı yedim zaten ama halen bulamadım...
minis
Üye
Üye

Mantık soruları

Mesaj gönderen minis »

oofff deli oldum ya...5 rakamdan birinin çift sayı olması gerekiyo eger oda kural dışıysa bunun cevabı yok!..
serseri

Mesaj gönderen serseri »

bende öyle diyorum ama cevabı yok diye ama ısrarla cevabı var diyorlar hatta büyük iddalar bile koyuyorlar ortaya cevabı var diye kafayı sen değil bende yedim gerçekten 5 tek rakamın toplamı çift olmuyor :(
minis
Üye
Üye

Mesaj gönderen minis »

cevabı biliyorlarsa söylesinler ya vallahi takıldım bu soruya akşam nasl yatıcm bilemiyorm...eger cevabı bulur veya öğrenirsen söylemeyi unutma!..
serseri

Mesaj gönderen serseri »

bir cevap buldum ama yaklaştın diyorlar doğru cevap bu değil diyorlar benimbuldum cavep şu ya mantık sadecer işlem değil bunda mantıkda ön planda olacak mış benim buldum cevap bu

1+13=14+15+11 = 40 :) buna yaklaşık bişey işlem ama 13 ile 14 arasında = olmayacak başkabirşey olacak mı kafa yorucu yaaaaaaaaaa

üstelik benim kulandım sayılarda 14 çift ve 4 sayı kullanılmış oluyor 5 sayı gözüküyor ama neyse yani böyle bir yanıltıcı işlem olacak içlerinde :)
minis
Üye
Üye

Mantık soruları

Mesaj gönderen minis »

dedim ya 5 rakamdn birinin çift sayı olması gerekiyor yoksa olmuyo.bende cok yaklaştm 5 rakamda tek olunca 41 oluyo 5 rakamdn biri çift olunca 40 çıkoyo...hırs yaptım mutlaka bulmam gerekiyo :x Allah bize kolaylık versin..
serseri

Mesaj gönderen serseri »

ya ben pes ediyorum böyle bişey olmaz matematik kurallarına aykırı bir soru ya bu :oops: :oops:
minis
Üye
Üye

Mesaj gönderen minis »

MÜJDE Mİ İSTERİMMM!!

19+9+9+3=40 :D

çok mutluyum...
serseri

Mesaj gönderen serseri »

ama 4 sayı kullanımışsın :(
minis
Üye
Üye

Mesaj gönderen minis »

ama sen dedin ki : 14 tek bi sayı ama mantıksal olarak iki tane rakamdan oluşuyor öyle değil mi? öyle değilse bile bu bizim doğrumuz olsun en azından beni biraz rahatlattı..
Kullanıcı avatarı
hakan
Takımdan
Takımdan
İsim: Hakan

Mantık soruları

Mesaj gönderen hakan »

Gençler ben buldum galiba 9+8+9+5+9:40 işte bu...........
serseri

Mesaj gönderen serseri »

abi çift sayı yok yani 8 kullanmazsın :P
minis
Üye
Üye

Mantık soruları

Mesaj gönderen minis »

benim dediğimi anladın umarım mantık olarak 5 rakam kullandk...ama yine de değil diyosan ben kafayı yemeye devam edim... :(