Bu sitedeki lavinya.net forum/panolar sayfası bölümü 22 yıl önce yani 2002 yılında kurulmuş, 11 yıl önce 2013 yılında ise aktif kullanımı durmuştur. Güncel/yeni paylaşım yoktur. Yalnızca arşiv/nostalji için yayına açıktır.

dunyanin ucuncu dili

Sizin Kürsünüz. Genel de Konu dışı başlıklar...
buralarsoguk

dunyanin ucuncu dili

Mesaj gönderen buralarsoguk »

Yillardir beni hep uzen bir sey var ve o turk halkinin ozellikle turkiyelilerin bilmem avrupali olmak sevdasimi yoksa baska seyden olusan bir sey var yani televizyondada gordugum gibi insanlar yabanci muzige cok onem veriyorlar yabanci diller de oyle ve turkceyi ingilizce lahceyle kulanmaya kalkiyorlar ve bu sikca rasladigim bir sey o yuzden bu yaziyi yazdim belki turkceyi daha iyi tanimamiza yardim eder ve yabanci insanlarin karsisinda soylemeye bir seyler buluruz.yorucu olacak ama okumanizi tavsiye ederim.
Tum bu bilgiler A.M.T ve A.M.A.T guruluslarindan alinmistir.yazinin tumu nuam chadvik ki modern diltanima babasi sayilir tayidine yetismistir.Bu adamin nezeriyeleri AMERIKA VE AVRUPADA dil standartlari olarak oyretilmektedir ve nuam bay 8 ay once turkiyeye gelisinde en iyi dil nisanini turkiyenin dilgin kurulusuna verdi.Tum dillerin bir standardi o dillerin matematik formullarina cevrile bilmekleridir ki turkce bu standardi almistir.
simdide bu kurulusdan bir kac bilgi
Ingilizce kelimelerinin 19%turkceden alinmistir .Arabca ve 92%turkceden alinmisdir .
Turkce kelimelerinin sace 2%Fransca,Italyanca ve Inglizceden alinmistir .Italyan kelimelerinin 39%,Almanca kelimelerinin 17%ve Fransca kelimelerinin 9%Turkceden alinmistir.
turkce kelimelerinin 100%asil resheleri var .
turkce dilinin telefuzu yuzde yuz fonolocik kurallari ustundedir.ve turkce sace 2% ibhami var yani eyer bir yabanci turkceyi bir kitabdan oyrenirse bir turk ulkesine girdiginde hic sorunu olmayacaktir.Ingilizce0.5% veFransca 1% ibhami var.
Arabca dili ve Farsca lahcesinin disinda tum diller ters cevirebiliniyor.
turkce dillerin harikasi olarak taniniyor ve cun bu dili uretmek icin cok zor formullar kullanilmistir .NIKITA HAYDEN in adinda bir dil profosoru EXPERT SYSTEM dergisinde ve 15/juiye/1998de bu cumleleri soylemish
eski chaglarda insanlar boyle bir dil uretebilemezlermish ve bu dil uzaylilar tarafindan uretilib peyamberler tarafindan (IBRAHIM VE MUSA) tarafindan yer yuzune gonderilmistir.
turkce dilinin sace kucuk bir sorunu var ki oda bilkent universitesinde cozulmektedir .
INTERNATIONAL LANGUAGE VE NEW SCIENCE dergilerinden bir kac bilgi;
tum gok yuzundeki uydular bilgilerini turkce ,fransca ,ve ingilizce gonderiyorlar..
en zor bilgisayar sistemi OS2/8 ve normal windows turkceni fonotikin standardi olarak kabulleniyorlar.
Tum dunya radarlari bilgilerini turkce,inglizce ve fransca gonderiyorlar.
tum savas sistemleri (G.S.F)ve 7000 tane baska sistemler 21. yuz yilda ingilizce ve turkce dilleriyle uretilmektedirler.
amerika turkiyeyi dili nedeniyle uzaydaki projelerde 195 pay verdi ve hal bu ki almanya ve suedi rad etti.(FLIGHTS DERGISI 2001)
turkce dili dunyanin 3. dili sayiliyor ve bu dil en iyi dil disinda en iyi iktisadi kaynaglarini da sagliyor. turkce konusan insanlar baska dilleri cok kolaylikla oyrenebiliyorlar.
TURKCEYI LUTFEN KORUYALIM.
En son buralarsoguk tarafından Pazartesi, Ocak 17, 2005 15:25 tarihinde düzenlendi, toplamda 1 kere düzenlendi.
Kullanıcı avatarı
hakan
Takımdan
Takımdan
İsim: Hakan

Mesaj gönderen hakan »

O ların düşüncesi değişiyo sadece aslında içleri hep aynı yani dış görünüş değil insanın içinden geçen önemlidir korkma türkçeye hiç birşey olmaz yıllardır uğraşıyolar neyaptılarki şimdi ne yapacaklar...............
Kullanıcı avatarı
kumralada
Takımdan
Takımdan

Mesaj gönderen kumralada »

cok doğru bir konu aslında.türkçemiz özelliklede su dönemlerde popüler kültür denen o acgözlü herseyi bir anda harcayıp bitiren canavardan yeterince nasiplenmiş yara almış durumda.ama umarım bu gecicideir ve bunlardan sadece iyi yönde etkilenir diyorum.kültürümüzün mafya dizilerinin reytinginde harcanmaması ve oha falan oldumlarla kirletilmemesi dileğiyle.
Misafir

Mesaj gönderen Misafir »

katılıyorum arkadaşlar... ben biraz yaşca büyüdüm sanırım. ve benden sonra gelen neslin çoğunun bu kültürün etkisi altında kalması beni gerçekten üzüyor. bakıyorum bazen penceremden dışarı saç modelleri, giyim kuşamları ve ağızlarında ki sözcükler çoğunun aynı... üzülüyorum...
Misafir

Mesaj gönderen Misafir »

Bu konudaki düşüncelerine tamamen katılıyorum buralarsoguk! Türkçe mizi ne hallere getirdiklerine bakınca üzülüyorum.İnsanlar bazen Türkçe sözcüklerin arasında yabancı sözcükler kullanınca,kendilerini bir şey sayıyorlar.LÜTFEN TÜRKÇE MİZİ KORUYALIM VE DÜZGÜN KULLANALIM!
mavi_tebessum

Mesaj gönderen mavi_tebessum »

tamamen "özenme"den meydana geliyor türkçenin katledilmesi.yesterdayin de dediği gibi türkçe bir cümlenin içine yabancı bir sözcük kullanınca bişey yaptıklarını zannediyorlar herkesin gözünde yükseldiklerini falan belki de.fakat artık öyle bi girdi ki bu sözcükler dilimizin içine herkes kullanır oldu.en basitinden ele alalım "pardon"kelimesi.hepimiizn gündelik yaşamda sıkça kullandığı bir kelime.buna bir "dur "demenin vakti geldi de geçiyor bile ama maalesef pek fazla kişinin umrunda olmadığı sürece daha da içinden çıkılmaz bir hal alıyor.
Misafir

Mesaj gönderen Misafir »

Haklısın melissa! :? Bundan sonra yazdıklarıma dikkat edeceğim! Uyarın için saol
Misafir

Mesaj gönderen Misafir »

evet mavi_tebessum, en basit örnek "pardon"! yani Türkçemizde bu kadar çok sözcük varken niye kullanmak gereği duyulur anlamıyorum! Ama kanımıza sokmuşlar bu İngilizce yi baksana ben bile farkında olmadan kullanmışım "I LOVE YOU F.D" diyerek... Özür dilerim güzel TÜRKÇEM...