Bu sitedeki lavinya.net forum/panolar sayfası bölümü 22 yıl önce yani 2002 yılında kurulmuş, 11 yıl önce 2013 yılında ise aktif kullanımı durmuştur. Güncel/yeni paylaşım yoktur. Yalnızca arşiv/nostalji için yayına açıktır.

Bir Derdim Var

Burada Diğer Rock Müzik Sanatçıların Panoları Bulunmakta. Bildiriler, konserler, albümler, şarkı sözleri, incelemeler ..
Kullanıcı avatarı
Bugfixed
Site Admin
Site Admin
İsim: Murat
İletişim:

Bir Derdim Var

Mesaj gönderen Bugfixed »

MOR VE ÖTESI BIYOGRAFI

mor ve ötesi 1995 yılının Ocak ayında Kerem Kabadayı, Harun Tekin, Derin Esmer ve Alper Tekin tarafindan kuruldu. Kendi bestelerinden oluşan ilk albümünü aynı yılın Ağustos ayında Stüdyo Spectrum'da kaydeden grup, 1996'nın Ocak ayında çalışmaya son halini verdi ve "Şehir", 1996'nın Haziran ayında piyasaya çıktı. Grubun ilk video klibi 'Yalnız Şarkı', farklı tarzıyla büyük ilgi çekti.

1997 yılı grup adına önemli gelişmelere sahne oldu. İstanbul dışındaki ilk konserini ODTÜ'de veren mor ve ötesi'nde ilk eleman değişikliği de bu yıl gerçekleşti ve Burak Güven, Alper Tekin'in yerine gruba dahil oldu. Şubat 1998'den itibaren Captain Hook'ta ilk düzenli bar programını yapan mor ve ötesi, bir yandan da yeni albümünü hazırlıyordu. Ada Müzik Stüdyosu'nda Volkan Gürkan'la beraber kaydedilen "Bırak Zaman Aksın"ın ardından Derin Esmer gruptan ayrılırken Kerem Özyeğen gruba katıldı. Albüm 1999 Mart ayında Ada Müzik tarafından yayınlandı.

1999 yılının Ağustos ayına gelindiğinde grup bir Bülent Ortaçgil bestesi olan 'Sen Varsın' üzerinde çalışıyordu. Tam o günlerde benzersiz bir felaketle karşılaştı Türkiye. 17 Ağustos'tan sonra, herkes gibi, grup da bir süre kendine gelemedi.

2000 yılının başlarında mor ve ötesi ülke çapındaki nükleer karşıtı kampanyaya destek verdi. Bu destek hem konserlerle, hem de zamanın Cumhurbaşkanı'na canlı yayında yöneltilen bir soruyla sürdürüldü. Akkuyu'ya nükleer santral kurulması büyük bir toplumsal uzlaşma sonucu engellendi. 16 Haziran'daki H2000 müzik festivalindeki konser çok başarılı geçti, Temmuz ayında ise grubun 'Sen Varsın'la katıldığı "Şarkılar Bir Oyundur" adlı Ortaçgil'e saygı albümü yayınlandı. mor ve ötesi üçüncü albümünün kayıtlarına girmeden önceki en önemli performansını 16 Aralık'ta Hilton Convention & Exhibition Center'da Placebo'nun ön grubu olarak gerçekleştirdi.

Üçüncü albüm "Gül Kendine"nin kayıtları, 27 Aralık günü Volkan Gürkan prodüktörlüğünde Ada Müzik Stüdyosu'nda başladı, ve albüm 2001 Aralık ayında piyasaya çıktı. Grubun resmi web sitesi www.morveotesi.com da aynı ay içerisinde faaliyete geçti.

2002 Nisan ayında mor ve ötesi ilk Türkiye turnesine çıktı. İzmir, Denizli, Bursa, Adana, Antalya ve Antakya'yı kapsayan bu turne, Fil Yapım'la başlayan uzun soluklu bir işbirliğini müjdeliyordu. 2 Temmuz 2002 akşamı H2000'de mor ve otesi tarihinin en başarılı konserlerinden birini verdi. Çeşitli basın yayın organlarınca görsel ve işitsel bir şölen olarak nitelenen performansa yaklaşık 5000 kişi tanıklık etti.

2003 yılı dünyanın gördüğü en görkemli muhalefet dalgasıyla başladı. Yaklaşan Amerikan saldırganlığına karşı ses çıkaran milyonlara mor ve ötesi de sanatçı dostlarıyla birlikte katıldı. Grubun bestelediği ve Aylin Aslım, Athena, Bülent Ortaçgil, Feridun Düzağaç, Koray Candemir, Nejat Yavaşoğulları ve Vega ile birlikte seslendirilen 'Savaşa Hiç Gerek Yok' adlı parça, savaş karşıtı hareketin marşlarından biri oldu ve 1 Mart 2003 günü Ankara'da 100.000 kişiyle birlikte söylendi.

2003 Mayısı'nda mor ve ötesi "Yaz" isimli bir single yayınladı. Bu single'da yer alan Şehrazat bestesi 'Yaz Yaz Yaz' yaza damgasını vururken, grup Fanta Gençlik Festivali kapsamında 17 kenti kapsayan bir turne gerçekleştirdi. Sonbaharla birlikte dördüncü albüm çalışmalarına hız verilirken, grup bir yandan da Çağan Irmak'ın "Mustafa Hakkında Herşey" filminin müziklerini hazırladı.

Ocak 2004'te "Dünya Yalan Söylüyor" için stüdyoya giren grup, çalışmalarını Tarkan Gözübüyük prodüktörlüğünde hızla sonuçlandırdı ve albüm 30 Nisan Cuma günü Pasaj Müzik etiketiyle yayınlandı. Albümün ilk video klibi için Mustafa Hakkında Herşey filminde de kullanılan 'Bir Derdim Var' adlı parça seçildi. İkinci video klip ise 'Daha Mutlu Olamam' ve 'Yaz Yaz Yaz' kliplerini de yöneten Mahir Akyol tarafından 'Cambaz' isimli parçaya çekildi.( morveotesi.com 'dan)
---

Bir derdim var artık tutamam içimde
Gitsem nereye kadar
Kalsam neye yarar
Hiç anlatamadım hiç anlamadılar
Herkes neden düşman
Herkes neden düşman
Unuttuk hepsini, Nuh’un nefesini
Gelme yanıma sen başkasın ben başka
Bak bu son perde oyun yok bundan sonra
Işık yok hiç bir şey yok
Bir derdim var artık tutamam içimde

Mor ve Ötesi grubundan bir derdim var. Yorumlarınız bekliyorum.
En son Bugfixed tarafından Perşembe, Kasım 23, 2006 18:38 tarihinde düzenlendi, toplamda 1 kere düzenlendi.
Beklediklerim kalır uçan uçurumlarda..
.Terazinin Hüznü.
Scream

Mesaj gönderen Scream »

cambaz isimli parçaları ile tanıdım ben bu grubu ilk başlarda dinliyordum fakat o kadar da cazip gelmedi bana ama bilinen bir çok kişi bu gurubu seviyor
buralarsoguk

Mesaj gönderen buralarsoguk »

bende pek sevmiyorum bu grupdan cok daha iyi gruplar var mesela kargo ,mavi sakal ama demek ki bir az sansli olmak gerek hem karekter olarak beyenmedigim bir grup.ama tabi bazi iyi isleri var
abdurrahimaykas

Mesaj gönderen abdurrahimaykas »

Mor ve Ötesini ilk albümleri "Şehir"'den buyana takip ediyorum, hem söz hem de müzik olarak beni en fazla tatmin eden yerli isimlerden birisi. Grup üyelerinin de gayet kaliteli insanlar olduğunu düşünüyorum. "Bir derdim var"a gelince, şarkıyı son zamanlarda yapılmış en iyi yerli şarkılardan biri olarak değerlendiriyorum.
"Bak bu son perde, oyun yok bundan sonra..."
tarikbolat

Mesaj gönderen tarikbolat »

MOR VE ÖTESİ GÜZEL İŞLERE İMZA ATIYORLAR KENDİLERİNE BAŞARILAR DİLERİM
burcuburcu

Mesaj gönderen burcuburcu »

MÜKEMMELLER BU KADAR YANLI MÜZİK YAPMALARI ÇOK GÜZEL HERKEZ İŞİNDE KİMLİĞİNİ KOYMALI TARZINI KİTLESİNİ BELİRTMELİ
BİR DERDİM VAR A GELİNCE MÜKEMMEL Bİ PARÇA BİDE MUSTAFA HAKKINDA HERŞEY FİLMİNİN MÜZİĞİ YANİ TAM BİR BÜTÜNLÜK HALİNDE FİLM VE MÜZİK FİLMİ İZLEMENİZİ TAVSİYE EDERİM TAM ANLAMIYLA MÜKEMMEL
scalon
Görevli
Görevli
İsim: güLşah

Mesaj gönderen scalon »

mor ve ötesi'ni "Gül Kendine" isimli albümüyle tanıdım. kardeşim dinlerken dikkatimi çekmişti.. "Bir derdim var" ise benim için çok özel olan bir parçadır.hislerime tercüman olan cinsten... Mustafa Hakkında Herşey'i izlememiştim, izledikten sonra parçanın benim için özel olan yeri daha da bi güzelleşti...

söylemeden geçemeyeceğim, "bazen" de çok başarılı bir parça bence... :wink:
Bozcaada

Mesaj gönderen Bozcaada »

Daha Mutlu Olamam çok önemlidir bende de...
Bazen güne gerçekten güler yüzle başlamam gerektiğini anlatır bana...
ProBLeM

Mesaj gönderen ProBLeM »

Bana Göre mor ve ötesi bir grup olarak çok iyi yorumculara sahip ben de şarkılarını beğeniyorum ...
Kullanıcı avatarı
lonely
Görevli
Görevli
İsim: Burcu

Mesaj gönderen lonely »

Sanırım ilk " Yaz Yaz Yaz " ile tanımıştım en azından öncesini hatırlamıyorum. O zamanlar çok itici gelmişlerdi nedense. Ama " Bir Derdim Var" adlı şarkılarını çok sevdim yine nedense :)
Kullanıcı avatarı
FDkolik
Üye
Üye
İsim: Ayşe Nur

Re: Bir Derdim Var

Mesaj gönderen FDkolik »

:) bu konu neden burda hala mevcut anlayamadım.......zaten bir tane daha yokmu..
emos
Üye
Üye

Mesaj gönderen emos »

severim bu grubu albümleri dinlenecek değere sahip ama haklarında duyduğum birşey kafamı kurcalamıştı...
CreepWeirdo
Üye
Üye
İsim: karlar kraliçesi

Mesaj gönderen CreepWeirdo »

son albümlerini zerre beğenmedm.zaten grubun bi konserinden sonra gittiğimiz cafeye gelmişlerdi,Burağın eski arkadaşı çalıomuş orda onlarda çalmışlardı.fotoğraf çektirmeye gittik,hayatımda harun kadar mendebur suratlı bi solist daha görmedim gerçekten..
tüm hayallerim yıkıldı..
ama gül kendine albümleri iidir hakkaten
yaskaman

Mesaj gönderen yaskaman »

baştan beri takip ettiğim gruplardan biri. burnu kalkık harun dışında kalan elemanlarını severim.
Kullanıcı avatarı
FDkolik
Üye
Üye
İsim: Ayşe Nur

Mesaj gönderen FDkolik »

CreepWeirdo hakikaten mi yaws... :shock: harun o kadar burnu büyükmü gerçekten de.... :hmm: dışardan hiçde öyle görünmüyor ama.....