Bu sitedeki lavinya.net forum/panolar sayfası bölümü 22 yıl önce yani 2002 yılında kurulmuş, 11 yıl önce 2013 yılında ise aktif kullanımı durmuştur. Güncel/yeni paylaşım yoktur. Yalnızca arşiv/nostalji için yayına açıktır.

KENDIN seç lütfen!!

Sizin Kürsünüz. Genel de Konu dışı başlıklar...
kemanci
Üye
Üye
İsim: yelda

KENDIN seç lütfen!!

Mesaj gönderen kemanci »

arkadaslar şu anda aramızda össye hazırlananlar var,ben de geçen sene aynı durumdaydım.ama istediğim bölümü okumuyordum.yanı olay şöyle ki: lıse 2 ye geçtiğimde bölüm seçmem gerekıyordu ve ben çok kararsızdım ama hiçbir şekılde fen istemıyordum,fenden olabıleceğim hiç bir meslek bana çekıcı gelmıyordu.günlerce düşündüm ne seçmem gerektiğini.ablam fencıydı ve çok başarılıydı,benden de aynı başarı istenıyodu.tabı bu konlar günlerce konuşuldu aılemle.herkes benım fen seçmemı ıstedı.tabı ınsan o kadar karışıkken ve -cici kızken- aılesı ve çevresı ne ısterse onu yapıyor.çünkü DOĞRU olan o gibi gelıyor o karışıklıkta insana.tabı bana da o kadar çok ısrar ettıler kı hatta artık iş fen sececeksın!! e varmıştı.neymiş fenın önü açıkmış,zekıler fene gıdermiş.muhendıs olup kendımı kurtarmalıymışım.tabı ben de bır cici kızdım ve aılemın dediğini yaptım.kahretsın kı yaptım.ilk noıtlarım kımyya fızık 1 bıyolojı 3..her gün ağlıyoum artık anne lutfen ben anlamıyorum fenı dıyordum ama kımse benı anlamıyodu kı,ablam yapmıştı ben de yapmalıydım.notlar düzelmıyordu tabı.zaten çalışamıyodum da.hergün okula gelıp tmnın kapısına bakıp iç geçiriyodum.he tabı aılemı de o kadar suçlayamam onlar da benım iyiliğim için yaptılar yanı ıllede gidicem tmye deseydım bırakırardı ama bende de dedım ya cici kız olaark o cesaret yoktu.aıle ne derse doğruydu.çevre benden muhendıs doktor olmamı beklıyodu.köşedekı bakkal bıle..defalarca annemı çağırdım okula ben tnye geçıyorum dıye.annem geldı okulda bana demediğini bırakmadı ben de tabı boyum eğdım.geldık lıse soona.artık nasıl olduysa çalışkan öğrenci olmuştum.arada fizikten bıle zevk alır gibi oluyordum,notlarım güzeldı ve herkes bak demedık mı dıyordu bana.ama bu sadece kendımı kandırmamdı benım.fen de olmamı kendıme hazmettırmeye çalışıyordum.bak o kadar mutsuz değilim dıyordum kendıme aklımca..halbukı ben de bılıyordum kı aklım suyreklı tm de güzel sanatlarda konservatuardaydı.bu şekılde öss ye girdim puanım da iyiydi ve itü kımya muhendıslığini kazandım.hanı şu 1 alıdığım süreklı.. hanı şu nefret ettiğim kımya..hanı şu basıt bı formulle mutluluğu bulamayan kımya..ve şu anda ayaklarım gerı gerı gidiyorum o kımya ya..ah şimdi ki aklım oolsa. şimdi bazen düşünüyorum da ben işe başlayınca babamı yollasam işe?? bab sen seçmiştin zaten desem?? sevmeden yapacağım ben işimi bu kesın.çünkü benım aklım hala felsefede psıkolojıde resımde kemanda.bunlardan bırıydı benım mesleğim..ama hayatımın kararını ben veremedım.. işte bu yüzden össye hazırlanan arkadaslarım lütfen ama lütfen kararınızı kendınız verın.BEN seçtım dıyebılın,geç kalmış değilsiniz bölüm değiştirmek için eğer sevmıyosanız tabı kii.gerçekçi olun ,kendınızı fabrıkada düşünebılıyomusunuz?? yoksa öğretmen mı olmak hoşunuza igder?? yeteneklerınızın farkına varın CESARET edın ben yapamadım siz yapın..hayat para kazanmak değil.geleceğinizin % 60 70 ini alacak uğrası kendınız belırleyın.okula tıksınerek gıtmeyın.tek bır kişiye cesaret versem de hayatını kendı çizse bıel o kadar mutlu olurum kii.lütfn CİCİ kızlar lütfen annelerının tatlı oğulları kendınız yapın seçiminizi.belkı evınız olmaz kırada olursnuz belkı otobus kullanırsınız ama mutlu olursunuz.ki değer bence. köşedeki bakkalı, annenızın teyzesının ne diyeceğini,babnızın ne istediğini bi kenara bırakın.bu hayatın başrolü SENSINNN!!!!!!!!!!! sen oyna fılmınde!!! kendın yönetmen ol!! fıguran değil.. lütfen ciddi ciddi düşünün bu yazdıklarımı. sizin için yazdım,benım için bu saatten sonra farketmez.ama lütfen ben yapamadım siz yapın..kendınız için yapın. bu yazıyı okuyan zaman ayrıran herkese çok teşekkür ederım... dedim ya bi kişiyi uyandırsam mutlu olacağım... sevgiyle kalın:))
Kullanıcı avatarı
sinan
Admin
Admin
İsim: Sinan

Re: KENDIN seç lütfen!!

Mesaj gönderen sinan »

cici kız değildim (: ama o durumdaydım. ben de liseyi de ve lise yüzünden üniversiteyi de istemediğim bölümleri okumak zorunda kaldım :(

ama insan o yaşta kolay varamıyor farkına :roll:
~
ansızın gelecek gibisin..
kemanci
Üye
Üye

Mesaj gönderen kemanci »

evet o yaş çok yetersiz o yüzden yazdım zaten :wink:
BuRCuUUU
Üye
Üye

Mesaj gönderen BuRCuUUU »

tamamen haklısın dediklerinde meslek seçimi çok önemli ben de şimdi istemediğim bir bölümde okuyorum ben de hep güzel sanatlar konservaturarı mimari falan istiyordum ama olmadı
yeni hazırlanan biraz öss yi dersleri ciddiye alın sonra pişmanlık yaşamayın
scalon
Görevli
Görevli
İsim: güLşah

Mesaj gönderen scalon »

:) daha iyi diye fen seçtim ama össden sonra eşit ağırlık bölümlerinden olan (benim zamanımda öyleydi, hala öylemi bilmiyorum) ekonometriyi tercih ederek düşük katsayı ile o bölümüne yerleştirildim.. :)
kendinizi dinleyin..
Kullanıcı avatarı
fotosentez
Takımdan
Takımdan
İsim: yaprak

Mesaj gönderen fotosentez »

seneye bende bölümümü seçicem.fm miii tm miii...hiç bir fikrim yok.etrafımdakiler kafamı olağan üstü derecede karıştırıyor.annem babam arkadaşlarım akrabalar herkes.herkesin ağzından farklı şeyler çıkıyor ve ben ne istediğimi bilmiyorum.psikiyatrist olmak en büyük hayalim aslında ama annemin(sağolsun :evil: )bakış açısı çok güzel yani delilerle mi uğraşıcaksın diyo bana.ya ne alakası var?bence bu devirde herkesin bir psikiyatriste ihtiyacı var.ben fm seçicem heralde ama lise 3 ve lise 4 çok zor olucak :cry: yardııımmm lütfeeenn :!:
ponnik
Üye
Üye
İsim: Sonay

Mesaj gönderen ponnik »

fotosentez merhaba
sana sadece şunu söylemeliyim kalbinin sesini dinle!!!
tabi bazı durumlarda bu mümkün olmayabilir her şeyi düşün hiçbir şeyi atlama yani fm seçmek istiyorsun sanırım hayatını bir gözden geçir nelerden hoşlanıyorsun neler sana zevk veriyor bunlar sana biraz yol gösterecektir bende psikoloji okumayı çokk istemiştim o yüzden tm seçmiştim ama halkla ilişkiler okuyorum şu an da olmadı psikoloji. ama iyiki de olmamış ben sadece psikoloji okumak için tm seçtim ama benim bölümüm sözelmiş bunu sonradan fark ettim iyice araştırmadan seçtim bölümümü oysa iyice araştırsaydım eminim sözel seçerdim şu anda sözel bölüm olmayı o kadar çok isterdim ki ama malesef geri dönüş yok ve benimde şu anda tm de yapacağım çok az şey var sende aynı hataya düşme hayatı ve kendini bol bol gözden geçir lütfen ilgi alanlarına dikkat et ve fm dersleri sana zevk veriyor mu bunlara bak boşu boşuna okuma okuduğunda dersler sana bir şeyler katsın üzülerek okuma hata yapma
benden bu kadar umarım senin için ne iyiyse onu bulursun :roll:
dinledimdeanladim
Banlanmış Üye
Banlanmış Üye

Mesaj gönderen dinledimdeanladim »

eğer sevdiğin bi bölümse çok fazla problem olmuyo...zor olsada üstesinden gelirsin..ben de fen öğrencisiydim lise de ve seviyorum fen i eğer sen de seviyorsan yaprakcım istediğin meslekte o bölümdeyse seçmelisin ama gerçekten sevmen lazım...yoksa insanı bezdirebiliyo fen...önemli olan yeteneklerinin ve isteklerinin doğrultusu..önce kulaklarını çevreye tıka ve kendini dinle...isteklerinin farkına var ve bunun ışığında tercihlerini yap...bu hayat senin..
kemanci
Üye
Üye

Mesaj gönderen kemanci »

yaprakcım köreltılmene izin verme.en kötü tercihi de yapsan KENDIN yap.bak benım yarına sınavım var ama yıne çalışmayacağım çünkü sevmıyorum.biz düştük bu hatalara.sen düşme.bizi böyle uyaran da yoktu..sen takma kımseyı neyı sevıyorsan onu yap.eğer psıkıyatrıst olmak istiyorum dıyorsan fen seç,annenı bı kemnara koy çünkü annen çalışmayacak o meslekte.sen çalışacaksın şu bı gerçekki annen bugün var yarın yok ama sen hep senınlesın.herşeyı gözden geçir.insanların sorunlarını dınlemek sana kolay gelıyormu,hoşlanarak yardım edebılecekmısın,o kadar sene okuyabılecekmısın,yoksa turızm gibi çok eğlencelı meslekler de var ,başka yeteneklerın var mı onu da gözden geçir,mesela felsefe de bı yetenektır bence.ki ben senın yazdıklarından çok mantıklı şeyler çıkarabılen bırı olduğunu anladım(nasıl bı kız olduğunu anladım!!!! :wink: :wink: ) herşeyı ölç tart,belkı de sen beden derslerınde iyisindir neden sporcu olmayasın? ya da annen gibi düşünenler yüzünden neden hayatının zevkını meslek halıne dönüştüremeyesın??lütfen iyi düşün , bu seferlık cici kız olma.adı asilikse asi ol!! söz dınlememekse dınleme ama KENDINİ dinle..
Kullanıcı avatarı
fotosentez
Takımdan
Takımdan
İsim: yaprak

Mesaj gönderen fotosentez »

öncelikle çok çok sağolun hepiniz.başarılı olabileceğimi düşündüğüm iki meslek var.
1- edebiyat alanı yani bu bir öğretmenlik olabilir yada yazarlık vs olabilir.
2- psikiyatrist olmak söylediğim gibi.
hangisinde daha başarılı olabilirim bilmiyorum ama biri tm biri fm kısa bir zamanım var ve karar vermem gerek...
bluedeathdL
Üye
Üye

Mesaj gönderen bluedeathdL »

Gerçekten insanın istemediği bir bölümde okuması çok kötü :x .Ben de lisede FM seçtim,derslerimin iyi olmasına kanarak.Sonra TM den girdim sınava.Ve şuan en istemediğim bölümlerden birindeyim.Mecburen alışmaya çalışıyorum.
Seçim yapacak arkadaşlar önce kafanızda mesleğinizi seçin,sonra mesleğinizin olduğu bölümü seçersiniz zaten....Ama mesleyi seçmeden önce iyice araştırmanızı öneririm.Herkese KOLAY GELSİN.
Kullanıcı avatarı
carizma
Takımdan
Takımdan
İsim: Sinan Seyda

Mesaj gönderen carizma »

Bana geçen sene o baskılar yapılıyodu.Fen e git diye baskı yapıyolardı.Ama ben rehberlik bölümünü istiyodum.Onun için tm yi istiyodum.Ama ailem "sen akıllısın buradan mimar-mühendis olursun" diyolardı.Bende tam aksi fen derslerini hiç sevmiyodum.Neyse ailemle konuştum."Ben tm den rehberlik bölümünü isiyorum" dedim.Ve onlarda kabul ettiler.Böyece tm ye gittim. :) Ve şu an lise sondayım.Bu sene ÖSS ye gireceğim.İnşallah bu sene kazanırım.
Ve size tavsiye;
kendi istediğiniz bölümü seçin.Pişman olsanız bile kendi seçiiminiz için pişman olursunuz.Başkalarının seçimi çin değil. :? Ama bu bölümü seçerken gerçekten iyi düşünün.İlerde mutlu olabilmelisiniz.
aycell_xxx
Üye
Üye
İsim: aysel

Mesaj gönderen aycell_xxx »

belki de ben tarih öğretmenimi dinleyip klasik liseye geçip sosyali seçebilirdim. uzun zman sayısal alana alışmakla geçti.. diyetini ağır ödedim. nihayetinde matematiği de zoraki de olsa sevmeyi öğrendim ama keşke böyle olmasaydı..
benim neyi istediğim belliydi ama yanlış seçimlerimi değiştirmeye cesaretim yoktu..
kemanci
Üye
Üye

Mesaj gönderen kemanci »

ağzınıza sağlık konuşun beee :lol: gerçekten carızma yazdıklarına çok hak verdım.en azından kendı suçunuzun cezasını çekersınız.yaprak sen kararını vermek üzeresın gibi. bu durumda sna hangi bölümün derslerınde daha iyi olduğun ve daha rahat çözebildiğğin de yol göstermelı.psıkıyatrıst olmak istiyorsun ama bakalım fenıun iyi mi?? o yüzden iki bölümden de istediğin meslek varsa hangisindekı dersler sana daha rahat gelıyosa onu seç.ama ondan önce çok iyi düşün.iyi bi karar beklıyorum senden :wink:
kemanci
Üye
Üye

Mesaj gönderen kemanci »

aycell sen de çok haklısın. aynı sekıldee benım de öyle oldu.alışmaya çalışarak geçtı hep günler.kı sevmeye çalışmak kadar zoru da yok heralde. o yüzden açtım zaten bu başlığı. uyandırmak içinççünkü bu yaşlarda 1 sene bıle o kadar farkedıyor kii. 16 yaşında yapılıyo tercıh ama insanın aklı o zman oturmamış oluyor farkına varamıyoruz falan.ama 2 senen falan geçsin bu yaşlarkı 2 sene normal 2sene olmuyor.çok daha gelişme gösterdiğin 2 sene oluyo.umarım ne demek istediğimi anlatabılmışimdir. işte o yüzden geç kalmayanlar kurtarsın kendını istiyorum :cry: