Küresel ısınma

Sizin Kürsünüz. Genel de Konu dışı başlıklar...
Kullanıcı avatarı
Bugfixed
Site Admin
Site Admin
Mesajlar: 2605
Kayıt: Cuma, Haziran 21, 2002 11:11
İsim: Murat
Konum: Giresun
Yaş: 40

Küresel Soğutma Rehberi

Mesaj gönderen Bugfixed »

GREENPEACE DİYOR Kİ, 'GELİN KÜREMİZİ SOĞUTALIM'... PEKİ AMA NASIL? ONLARIN ÖNERİLERİ BUNLAR:

"Küresel ısınmayı 2 derecenin altında tutmak için 2050 yılına kadar karbon salınımını yarı yarıya azaltmalıyız. Bunun için de enerji devrimi şart" diyen Greenpeace, dün bahsettiği enerji devrimiyle ilgili raporu basın toplantısıyla açıkladı.

Raporda atmosferdeki karbondioksit miktarının sanayi devriminden bu yana üç kattan fazla arttığı, yağmur ormanların yok edilmesinin toplam karbondioksit üretiminin beşte birinden sorumlu olduğu, küresel ısınmaya karşı hiçbir şey yapmamanın bedelinin, enerji devriminin bedelinden 20 kat ağır olacağı vurgulandı.

Basın toplantısında, devlet politikalarının dışında, kişisel olarak yapılması gerekenlerle ilgili bir de 'İklim Kurtarma Kılavuzu' verildi.

Kılavuzdan notlar:

Bilgilenin. Değişime kendinizden başlayın. Alışkanlıklarınızı gözden geçirin. Protesto edin.

Tasarruflu ampul kullanın. Bu ampuller elektrik kullanımını yüzde 80'e kadar azaltırlar.

Ev aleti satın alırken sadece enerjiyi en verimli kullananlarını satın alın. Uzaktan kumandayla kapatılan aletler bir aileye yıllık 200 YTL'lik fazla enerji harcatır. Elektrikli aletleri uzaktan kumandayla değil, düğmesinden kapatın.

Pişirirken tencerenin kapağını kapatın, düdüklü tencere kullanın.

Suyu asla elektrikle ısıtmayın, ihtiyacınızdan fazla su ısıtmayın.

Güneş enerjisi kullanın. Çamaşır ve bulaşık makinelerinizi sadece tam doluyken kullanın.

Evinizi yalıtın. Evi havalandırırken ısıtma sistemini kapatın, camları tamamen açın ve hızlıca havalandırın. Yalıtım ve verimli havalandırma ısınma ihtiyacını yüzde 90 azaltabilir. Oda ısısındaki her 1 derecelik azalma, yüzde 6 enerji tasarruf eder.

Toplu taşıma ve bisiklet kullanın. Otomobilinizi küçültün.

Organik ve yerel ürünler tüketin. Sera gazlarının yüzde 18'inden çiftlik hayvancılığı sorumludur. Daha az et tüketin.

Greenpeace'in istediği 'enerji devrimi' gerçekleştiğinde kentler ve köylerde de yenilenebilir ve temiz enerji kaynakları günlük hayatın bir parçası haline gelecek.

Güneş enerjisi 2050'de küresel enerji talebinin 10'da birini karşılayacak. Hemen hemen tüm evlerin çatısında güneş panelleri bulunacak. (Güneş paneli satışları şimdiden Japonya, Almanya ve Kaliforniya'da patlamış durumda.) Evler Güneş'e dönük inşa edilecek. Dünya enerjisinin yüzde 75'ini tüketen kentlerde binalar, dış cephe ve çatılarında topladıkları güneş ışığıyla enerji tüketir konumdan enerji üretir konuma gelecek. Isı yalıtımıyla küresel ölçekte enerji tüketimi yüzde 40 azalacak. Köylerde gübre, mısır hatta saman artıkları ısı ve enerji sağlayacak.
Beklediklerim kalır uçan uçurumlarda..
.Terazinin Hüznü.
Kullanıcı avatarı
carizma
Takımdan
Takımdan
Mesajlar: 1134
Kayıt: Çarşamba, Ekim 11, 2006 14:44
İsim: Sinan Seyda
Konum: İzmir

Re: Küresel ısınma

Mesaj gönderen carizma »

Aslında herkesin yapabileceği basit şeyler hepsi.Dünyamızı kurtarmak için geç kalmış sayılmayız.Zararın neresinden dönülse kârdır. :? Elimizden geldiğince yapalım arkadaşlar..
susmasinsarkilar
Üye
Üye
Mesajlar: 461
Kayıt: Cumartesi, Nisan 28, 2007 23:20
İsim: Burcu

Re: Küresel ısınma

Mesaj gönderen susmasinsarkilar »

Herkes birşeyler yapsa bu kötü gidişe bir son verebiliriz.Mesela elimizdeki küçük kağıt parçasını geri dönüşüm kutusuna atabiliriz.Ter kokumuzu bastırmak için kullandığımız parfümler yerine küçük bir duşu tercih edebiliriz....vb.Daha bir sürü ayrıntı.Ama herşeyden önce dünyamızı sevebiliriz.
Kullanıcı avatarı
pyrazine
Takımdan
Takımdan
Mesajlar: 661
Kayıt: Salı, Şubat 14, 2006 16:17
İsim: Ahmet
Konum: İstanbul

Re: Küresel ısınma

Mesaj gönderen pyrazine »

Bundan sonra geri döndürülebilir mi bilmiyorum. Gelecekte insanlar su bulmakta sıkıntısı çekecekler. Hatta çekmeye başladık bile. Geçen yıl çektiğimiz su sıkıntısı bunun bir göstergesi.