Bu sitedeki lavinya.net forum/panolar sayfası bölümü 22 yıl önce yani 2002 yılında kurulmuş, 11 yıl önce 2013 yılında ise aktif kullanımı durmuştur. Güncel/yeni paylaşım yoktur. Yalnızca arşiv/nostalji için yayına açıktır.

Orhan Veli Kanık ve şiirleri

Kültür-Sanat yazılar, makaleler, incelemeler, kültür sanat haberleri..
wunderbar

Mesaj gönderen wunderbar »

Untmayalım.
wunderbar

Mesaj gönderen wunderbar »

İÇKİYE BENZER BİRŞEY

İçkiye benzer birşey var bu havalarda

Kötü ediyor insanı, kötü

Hele birde hasretlik oldu mu serde

Sevdiğin başka ye

Sen başka yerde

Dertli ediyor insan, dertli

İçkiye benzer birşey var bu havalarda

Sarhoş ediyor insanı, sarhoş...

DAĞ BAŞI

Dağ başındasın;

Derdin günün hasretlik

Akşam olmuş, güneş batmış

İçmeyipte ne halt edeceksin

GÜLÜMSÜYORUM

sokakta giderken, kendi kendime

gülümsediğimin farkına vardığım anlarda

insanların beni deli zannedeceğini düşünüp

gülümsüyorum...
seyytan
Kıdemli üye
Kıdemli üye
İsim: Metin Çetin

slm

Mesaj gönderen seyytan »

evet yaa orhan veli garib akımının öncülerindendi... allah rahmet eylesin..
Bozcaada

Mesaj gönderen Bozcaada »

DELİKLİ ŞİİR
Cep delik cepken delik
Yen delik kaftan delik
Don delik mintan delik
Kevgir misin be kardeşlik?
drrasko

Mesaj gönderen drrasko »

AVE MERİA

Rüzgar tersine esiyor... Niçin?

Eski günler geri mi gelecek?

Kımıldıyor kozasında böcek

Bildiği hayata doğmak için.

Neden içimize doldu vehim?

Ah ümit, ümit yollar boyunca

Düşünmez miydi aksam olunca

Hacer'in kollarında İbrahim

Ve gemisinde Kleopatra?

Neden yine kaynaştı havalar?

Saadet mi getiriyor rüzgar

Dolarak erguvan atlaslara?

Elimize değen kimin eli?

Kimdir bu muammalarla genel?

O mu helezonlara yükselen,

Saba ellerinin en güzeli?

Sesler mi çözülüyor derinde,

Nedir durup dinlediklerimiz,

Şarki mi söylüyor semiramis

Babil’in asma bahçelerinde?

Omzundan örtüler kaydı yere.

Kim bu, kim? alnımızdaki yazı:

Gözlerinde günahının hazzı

Gülüyor saz benizli bakire.
Kullanıcı avatarı
hasta
Takımdan
Takımdan
İsim: Bedih

selam

Mesaj gönderen hasta »

Evet gerçekten unutulmayacak insanlardan bi tanesi Allah rahmet eylesin yakınlarına baş sağlığı diliyorum...
drrasko

Mesaj gönderen drrasko »

İstanbul'u dinliyorum, gözlerim kapalı

Önce hafiften bir rüzgar esiyor;

Yavaş yavaş sallanıyor

Yapraklar, ağaçlarda;

Uzaklarda, çok uzaklarda,

Sucuların hiç durmayan çıngırakları

İstanbul'u dinliyorum, gözlerim kapalı.

İstanbul'u dinliyorum, gözlerim kapalı;

Kuşlar geçiyor, derken;

Yükseklerden, sürü sürü, çığlık çığlık.

Ağlar çekiliyor dalyanlarda;

Bir kadının suya değiyor ayakları;

Serin serin Kapalıçarşı

Cıvıl cıvıl Mahmutpaşa

Güvercin dolu avlular

Çekiç sesleri geliyor doklardan

Güzelim bahar rüzgarında ter kokuları;

Başımda eski alemlerin sarhoşluğu

Loş kayıkhanelerıyle bir yalı;

Dinmiş lodosların uğultusu içinde

Bir yosma geciyor kaldırımdan;

Küfürler, şarkılar, türküler, laf atmalar.

Bir şey düşüyor elinden yere;

Bir gül olmalı;

Bir kuş çırpınıyor eteklerinde;

Alnın sıcak mı, değil mi, biliyorum;

Dudakların ıslak mı, değil mi, biliyorum;

Beyaz bir ay doğuyor fıstıkların arkasından

Kalbinin vuruşundan anlıyorum;

İstanbul'u dinliyorum.
Kullanıcı avatarı
lonely
Görevli
Görevli
İsim: Burcu

Mesaj gönderen lonely »

ANNEM'E

Fakir yatağının kıyıcığında,

Bir ölü lambanın kör ışığında,

Sararmış yüzünün kırışığında,

Beliren kederi okudum anne!

Dışarda inliyen rüzgâr kudurmuş,

Ruhumu okşıyan nefesin durmuş...

Bir ümit: Göğsüne uzandı elim;

Heyhat ki o müşfik yürek te durmuş.

okuduğumda çok etkilendim ve paylaşmak istedim.
onurx92

Mesaj gönderen onurx92 »

Bana bazı şiirleri çok basit ve yapmacık geliyor. :? Belki de şiiri yazdığı anda ki duyguları bilmediğim içindir;ancak öyle. :lol:
sunni_teneffus

Mesaj gönderen sunni_teneffus »

herşey birden bire oldu :(
Atraxion

Mesaj gönderen Atraxion »

Öncelikle Orhan Veli sıradan bir insanmış gibi,o adam,bu adam gibi kelimelerin kullanılması beni Orhan Veli hayranı olarak üzdü.Orhan Veli bugün Türkiye'nin yetiştirmiş olduğu en iyi şairlerde biri ve bencede birincisidir.Arkadaşın birisi Orhan Veli'nin bazı şiirlerini abartılı mı saçma mı ne buluyomuş.Hangisi abartılı anlayamadım doğrusu.İlk önce Orhan Veli'yi anlamaya çalışmanız lazım bence.Öncelikle Orhan dramatik bir şairdir.Bazı şiirlerindede zamanında küs yada kavgalı olduğu kişilere sitem ler vardır.Belkide arkadaş bunu blmediği için böyle söylüyordur.Örneğin,
İlk yemişini bu sene verdi kızılcık.Birdaha seneye beştane verir.Ömür çok bekleriz ne çıkar,İlahi kızıcık!! bilmeyenler bu şiiri saçma bulabilirler ama bu şiirin Nazım Hikmet' yazıldını billmiyorlar tabiii:)
Kullanıcı avatarı
Bugfixed
Site Admin
Site Admin
İsim: Murat
İletişim:

Mesaj gönderen Bugfixed »

Atraxion yazdı:Öncelikle Orhan Veli sıradan bir insanmış gibi,o adam,bu adam gibi kelimelerin kullanılması beni Orhan Veli hayranı olarak üzdü.Orhan Veli bugün Türkiye'nin yetiştirmiş olduğu en iyi şairlerde biri ve bencede birincisidir.Arkadaşın birisi Orhan Veli'nin bazı şiirlerini abartılı mı saçma mı ne buluyomuş.Hangisi abartılı anlayamadım doğrusu.İlk önce Orhan Veli'yi anlamaya çalışmanız lazım bence.Öncelikle Orhan dramatik bir şairdir.Bazı şiirlerindede zamanında küs yada kavgalı olduğu kişilere sitem ler vardır.Belkide arkadaş bunu blmediği için böyle söylüyordur.Örneğin,
İlk yemişini bu sene verdi kızılcık.Birdaha seneye beştane verir.Ömür çok bekleriz ne çıkar,İlahi kızıcık!! bilmeyenler bu şiiri saçma bulabilirler ama bu şiirin Nazım Hikmet' yazıldını billmiyorlar tabiii:)
Dostum en az 10.000 şair bulunduğunu düşünerek Böyle bir panoda sadece Orhan Veli kanık Özdemir Asaf, Sunay Akın gibi en fazla 5 sanatçıya yer verildi ise bu panoda verilen değeri tartışmaya yargılamaya hakkın yok. Seviyorsanız yazarsınız. Sevmiyorsanız okumayın olur biter deriz. Umarım anlatabilmişimdir.
Beklediklerim kalır uçan uçurumlarda..
.Terazinin Hüznü.
Atraxion

Orhan Veli, ortaokul yıllarında Oktay Rıfat ve Melih Cevdet ile tanışır. Çocukluk yılarında başlayan bu arkadaşlık, sanat üzerine yapılan ortak çalışmalarla daha da pekişecek ve ebedi bir dostluğa dönüşecektir. “Garip” ya da “Garipçiler Akımı” olarak adlandırılan sanat akımı daha sonraları bu üç arkadaşın ortak eseri olarak meydana gelecektir.Orhan Veli Ankara'da bir gece sokakta Belediye'nin açtırdığı bir çukura düşmüş, başından yaralanmış (10 Kasım 1950) , iki gün sonra da İstanbul'a gitmiştir. İstanbul'da bir arkadaşının evinde öğle yemeği yerken fenalık geçirmiş, hastaneye kaldırılmıştır (14 Kasım 1950) . Alkol zehirlenmesi teşhisiyle tedavi edilmiş, ancak sonradan beyin kanaması geçirdiği anlaşılmıştır. Aynı gün akşama doğru komaya giren Orhan Veli, geceleyin saat 23.20'de hayata gözlerini yummuştur (14 Kasım 1950) .
Merak ediyorumda aacaba Orhan otuzaltı değilde bir otuz sene daha yaşasaydı kimbilir neler yazardı....Gerçekten üzücü.. :(
Atraxion

Melih Cevdet ANDAY'ın Kaleminden Orhan Veli KANIK

Orhan Veli Kanık öleli kırk beş yıl olmuş. Nasıl olur! İnanasım gelmiyor.Orhan Veli, rakısına çok değer verirdi; Nazım Hikmet için açlık grevine girdiğimiz günlerde, avare avare dolaşırken bana demişti ki "Rakı yok, meze yok, dolaş babam dolaş". Bir gün de Oktay Rifat, çok içtiği için Orhan Veli'yi uyaracak olmuş, "Böyle içersen, sonra kadınla yatamazsın" demiş; Orhan da elindeki kadehi göstererek, "Ya bu daha güzelse?" diye yanıtlamış onu. Orhan Veli bir şiirinde "Ölünce biz de iyi adam oluruz" demişti, (ağlamak geliyor içimden), iyi adamdı oysa. Anlamıyor değilim, ölüleri, iyi olsun kötü olsun, hayırla anma geleneğini şakaya almaktı niyeti böyle söylerken. Ama şundan içim rahat ki, yaşarken sevildi, hayranlık gördü, övüldü. Ama oralı olmadı, hiç övünmeğe girmedi. Orhan Veli çok duyguluydu, ama duygusal görünmekten hoşlanmazdı. Bütün arkadaşlığımız süresince ondan aldığım başlıca izlenim budur: kendini ele vermemek ve işi şakaya vurmak. Bütün zengin ruhlar böyledir; şaka, bu zenginlikten övünmemenin başlıca umarlarından biridir. Bu söylediklerimi, onun şiiri de kanıtlıyor bize.Öyle ki lirik olduğunu sandığımız (gerçekte öyle olduğu) şiirlerinde bile yalan söylemekten hoşlanır. "Ben böyle mi olacaktım" adlı şiirini, aşık olduğu günlerde yazmıştı. Ama o şiirindeki, Çok sevdiğim salatayı bile aramaz mı olacaktım dizeleri düpedüz yalandır. Çünkü Orhan Veli salatayı hiç sevmezdi, yemezdi. Görüyor musunuz, burada da kendini saklıyor. Orhan Veli, bizim şiirimizin eşi bulunmaz dramatik şairidir.Orhan Veli klasik bir şairdir.
Cum.Gazetesi 1995
Bunu tüm Orhan Veli severlerin okuması gerektiğini düşündüm. :wink:
Atraxion

Ben anladım da,asıl sen benim nedemek isediğimi anlamamışsın arkadaşım.Bu adama da yazık oldu,dalga geçer gibi söylemesi beni üzdü diyorum.Ben Orhan Veli'nin yazdıkları karşısında diz çöken bir insanım.Kimse yi yargıldığım filan yok.Bilmem anlatabildimmi?