Bu sitedeki lavinya.net forum/panolar sayfası bölümü 22 yıl önce yani 2002 yılında kurulmuş, 11 yıl önce 2013 yılında ise aktif kullanımı durmuştur. Güncel/yeni paylaşım yoktur. Yalnızca arşiv/nostalji için yayına açıktır.

Özdemir Asaf

Kültür-Sanat yazılar, makaleler, incelemeler, kültür sanat haberleri..
Kullanıcı avatarı
Bugfixed
Site Admin
Site Admin
İsim: Murat
İletişim:

Özdemir Asaf

Mesaj gönderen Bugfixed »

Özdemir Asaf (1923 - 1981)

Resim

Asıl adı Halit Özdemir Arun'dur. İlk ve ortaöğreniminin bir bölümünü Galatasaray Lisesi'nde yaptı. 1942 yılında Kabataş Erkek Lisesi'nden mezun oldu. İstanbul Üniversitesi'nde, önce Hukuk Fakültesi'ne, sonra İktisat Fakültesi ve Gazetecilik Enstitüsü'ne devam ettiyse de 1947'de yüksek öğrenimini yarıda bıraktı. Bir süre sigorta prodüktörlüğü yaptı. 'Zaman' ve 'Tanin' gazetelerinde çevirmen olarak çalıştı.

İlk yazısı 1939'da 'Servetifünun-Uyanış' dergisinde çıktı. 1951'de Sanat Basımevi'ni kurarak matbaacılık yaşamına girdi. Kendi şiir kitaplarını bastı. 1955'te Yuvarlak Masa Yayınları'nı kurdu.

İkilikler ve dörtlüklerden oluşan ilk şiirlerinde yoğun bir söyleyiş özelliği göze çarpar. İnsan toplum ilişkilerine yönelik temaları konu edinerek düşündürücü bir şiir evreni kurmuştur. Duygu ve düşünce yoğunluğuyla birlikte, alay ve taşlama şiirine egemen olan öğelerdir. İnsan ilişkilerinin toplumsal ve bireysel yanlarını sen ben ikileminde vermiştir. Çok kullandığı sevgi, ayrılık, ölüm temaları, son dönem şiirlerinde giderek yerini kaçış ve umutsuzluğun tedirginliğine bırakmıştır.

Şiirin bir görüşü yansıtması, bir iletisinin olması düşüncesinden yola çıkmıştır. Yuvarlağın Köşeleri kitabında şiirin ve yazarın işlevi konusundaki görüşlerini dile getirmiştir. Batı şiiri ve geleneksel Türk şiirinden yararlanarak verdiği bileşim sanatını zenginleştirip geliştirmiştir.

YAPITLARI

Dünya Kaçtı Gözüme (1955)
Sen Sen Sen (1956)
Bir Kapı Önünde (1957)
Yuvarlağın Köşeleri (1961)
Yumuşaklıklar Değil (1962)
Nasılsın (1970)
Çiçekleri Yemeyin (1975)
Yalnızlık Paylaşılmaz (1978)
Bir Kapı Önünde (1982, toplu şiirleri 1, ölümünden sonra)
Yalnızlık Paylaşılmaz (1982, toplu şiirleri 2, ölümünden sonra)
Benden Sonra Mutluluk (1983, yayınlanmamış şiirleri, ölümünden sonra)

ŞİİRLERİ

Aşk
Bir Şeyin Adı
Biri
Çırılçıplak
Düello
Evrensel Ballad
Geldim
Kalan
Kalmak Türküsü
Kelimeler
Kendisini Unutmuş
Kocaman
Kolay
Lavinia
Noktasız
Sana
Şiir
Öğüt
Yalın
Yuvarlağın Köşeleri
Bilgi ve profil eklemeleri yaparsanız sevinirim arkadaşlar.
En son Bugfixed tarafından Cuma, Eylül 9, 2005 23:18 tarihinde düzenlendi, toplamda 4 kere düzenlendi.
Beklediklerim kalır uçan uçurumlarda..
.Terazinin Hüznü.
Misafir

Özdemir Asaf

Mesaj gönderen Misafir »

evet müthiş eserleri var.
yavuz111

Özdemir Asaf

Mesaj gönderen yavuz111 »

özdemir asaf denince benim aklıma sadece lavinia geliyor.
blurred

Özdemir Asaf

Mesaj gönderen blurred »

şiirleri tek kelimeyle müthiş.. tek bir cümlede neler anlatıyor ve sizin buna katılmamanız olanaksızken duymayı geciktiremediğiniz bir acı belli ediyor kendini içinizde bir yerlerde..

"Bana yalanlar söylese yetinecektim,
Ama yalan söyledi." ÖA

"Kime sorsan
Evinde bir oda eksik." ÖA

"Kendi bahçesinde dal olamayanın biri
Girmiş bahçeme ağaçlık taslıyor." ÖA

...
'Yalnızlık' isimli kitabının bitiminde şu yazılı : "Gördüğümü görecekler diye ödüm geriliyor."

"Beni öyle bir yalana inandır ki
Ömrünce sürsün doğruluğu" ÖA

...
evet, içe doğru, o hep kaçtığımız kendimize doğru yolcuklara vaktiyle çıkmamız gerektiğini anlıyorum. derinlerimize bakmak, içimdeki 'ben'in kim olduğunu bilmek..
karşımızdakini hiç çözemiyoruz, derinlerine inemiyoruz çünkü o buna hazır değil, sen değilsin, ben değilim..
niçin? ve ne zamana dek? yiten şeyler bizden değilmiş gibi yaşanan bu umursamazlıklar..
sormak gerek.. aramak.. ama önce ne aradığını bilmek önemli olan..
okudukça Özdemir Asaf'ı, bulduğum niceler adına diyorum ki, okuyun.. sadece okuyun.. kimsede değil, o'nu onda bulun ve o'nda kendinizi.. sorularınızı.. cevaplar için elbet ayrı uğraş gerekecektir sonrasında ;)
sevgilerimle,
blurred

zor zanaat ;)
Kullanıcı avatarı
Bugfixed
Site Admin
Site Admin
İsim: Murat
İletişim:

Özdemir Asaf

Mesaj gönderen Bugfixed »

"yalnızlık paylaşılmaz paylaşılırsa yalnızlık olmaz."
En son Bugfixed tarafından Pazar, Kasım 2, 2008 11:40 tarihinde düzenlendi, toplamda 1 kere düzenlendi.
blurred

Özdemir Asaf

Mesaj gönderen blurred »

"
Duyguluysan işin zor,
Yaşamda yeniksindir.
Duyguluya sor,
Ona aşkları da acı verir.

Hep bir karanlığa uyanır, yalnız:
Düşleri gerçekleri, gerçekleri düşleridir.
Aldatsanız, aldansanız,
O hep bir karanlığa uyur gibidir.

Hiç ölüsü yoktur,
Herkes, her şey anısındadır.
Geleceği geçmiş'in gözünden okur;
Hep bir yangının bacasındadır.

Gülerken bir düğündür, acı-son'lu,
Aldatılara uğurlayan gelinlerini.
Bir çocuk bahçesidir, renk-renk balonlu,
Savaşlara uğurlayan bebeklerini.

Sinmiş her şarkıya, her uyanı'ya, uykuya,
Ölümün yaşayan kardeşidir.
Hep sezer, sezdikçe duyguluya
Yengiler de hüzün gelir.
"
Özdemir Asaf
Misafir

Özdemir Asaf

Mesaj gönderen Misafir »

Müthis mi... Müthis kelimesi bu adamın yanında hiçliği ifade eder.. ayrıca söylemeden geçemeyeceğim kitaplarında eksiklik var.. sadece şiir kitapları yazılmıs olada.. şiir kitaplarından başka yanlıs hatırlamıyorsam 3 tane daha kitabı var.. Biri Özdemir Asaf'ça(Denemeler-1988), bir diğeri Dün Yağmur Yağacak (Öyküler-1987), bide Oscar Wilde'ın Reading Zindanı Baladı (Çeviri-1968) var.. İlk yazdığım iki kitap kendisinin ölümünden sonra yayınlandı...
Aşık Veysel'den sonra eli öpülesi yegane insandır.. Şiir kasetini bulamayanlar varsa eğer belirtiyim: İlk dinlediğimde taş kesildiğimi dünmüş gibi hatırlıyorum.... Asaf Baba, 'R' özürlü...
Misafir

Özdemir Asaf

Mesaj gönderen Misafir »

blurred yazdı:şiirleri tek kelimeyle müthiş.. tek bir cümlede neler anlatıyor ve sizin buna katılmamanız olanaksızken duymayı geciktiremediğiniz bir acı belli ediyor kendini içinizde bir yerlerde..

"Bana yalanlar söylese yetinecektim,
Ama yalan söyledi." ÖA

"Kime sorsan
Evinde bir oda *." ÖA

"Kendi bahçesinde dal olamayanın biri
Girmiş bahçeme ağaçlık taslıyor." ÖA

...
'Yalnızlık' isimli kitabının bitiminde şu yazılı : "Gördüğümü görecekler diye ödüm geriliyor."

"Beni öyle bir yalana inandır ki
Ömrünce sürsün doğruluğu" ÖA

...
evet, içe doğru, o hep kaçtığımız kendimize doğru yolcuklara vaktiyle çıkmamız gerektiğini anlıyorum. derinlerimize bakmak, içimdeki 'ben'in kim olduğunu bilmek..
karşımızdakini hiç çözemiyoruz, derinlerine inemiyoruz çünkü o buna hazır değil, sen değilsin, ben değilim..
niçin? ve ne zamana dek? yiten şeyler bizden değilmiş gibi yaşanan bu umursamazlıklar..
sormak gerek.. aramak.. ama önce ne aradığını bilmek önemli olan..
okudukça Özdemir Asaf'ı, bulduğum niceler adına diyorum ki, okuyun.. sadece okuyun.. kimsede değil, o'nu onda bulun ve o'nda kendinizi.. sorularınızı.. cevaplar için elbet ayrı uğraş gerekecektir sonrasında ;)
sevgilerimle,
blurred

zor zanaat ;)
bu konularda sıkıntılı arkadaslar varsa onlara en iyi, üstadın elektronik adlı şiiri yardımcı olacaktır..
blurred

Özdemir Asaf

Mesaj gönderen blurred »

Özdemir Asaf'ın kitaplarında belirtilen özgeçmiş ve eserleri :
"
Özdemir Asaf: (1923 - 1981), Ankara'da doğdu. İlkokuldan lise son sınıfına dek Galatasaray Lisesi'nde okuduktan sonra Kabataş Lisesi'nden mezun oldu. Bir süre İstanbul Üniversitesi Hukuk, İktisat fakülteleriyle Gazetecilik Enstitü'süne devam etti. Sigortacılık, çevirmenlik gibi işler yaptıktan sonra Sanat Basımevi'ni kurdu.
İlk şiirleri Servetifünun-Uyanış dergisinde yayımlandı.
Özdemir Asaf, şiirlerinde, dönemindeki akımlardan farklı özel bir dil kullandı. Mısra sayısını en aza indirdi ve insan - toplum ilişkilerini konu edinen, düşünceye dayanan şiirler yazdı.
Eserleri: Dünya Kaçtı Gözüme (1955); Sen Sen Sen (1956); Bir Kapı Önünde (1957); Yuvarlağın Köşeleri (1961); Yumuşaklıklar Değil (1962); Nasılsın (1970); Çiçekleri Yemeyin (1975); Yalnızlık Paylaşılmaz (1978).
Yayımlanmamış şiirleri ise, ölümünden sonra Benden Sonra Mutluluk (1984) adıyla yayımlandı.
"

' Dün Yağmur Yağacak ' isimli kitabında yer alan açıklama :
"Elinizdeki kitapta, Özdemir Asaf'ın 1940-1980 yılları arasında yazdığı öykülerini bulacaksınız. Öyküler, şairin ölümünden sonra oğlu Olgun Arun tarafından, müsveddeler aynen korunarak yayına hazırlanmıştır."

' 'ça ' isimli kitabında yer alan açıklama :
"Özdemir Asaf'ın ardında bıraktığı yazıların son bölümünü oluşturan özyaşam ve deneme türündeki yapıtlarını içeren bu kitap eşi Yıldız Arun tarafından yayıma hazırlanmıştır. Müsveddeler aynen korunmuş, varsa başlıklar, notlar ve tarihler belirtilmiştir."

Not: Yukarıdaki satırlar, Özdemir Asaf'ın kitaplarından yazılmıştır. Asıllarının aynıdırlar.
mavitebessum

Özdemir Asaf

Mesaj gönderen mavitebessum »

özdemir asafa ne denilebilir ki.gerçekten kısa ve öz şiirleriyle anlatmak istediğini tam olarak anlatabilen ve insanı en canalıcı noktasından vuran o büyük ozan.
rose_yaren

ÖZDEMİR ASAF İÇİN..

Mesaj gönderen rose_yaren »

ÖZELLİKLE YUVARLIĞIN KÖŞELERİNİ OKUMAYAN ARKADAŞLAR LÜTFEN OKUYUNUZ..EĞER ANTALYADAYSANIZ BEN VEREBİLİRİM..
coldfiremerovenj

Özdemir Asaf

Mesaj gönderen coldfiremerovenj »

"gelmesen onemli degil, gelsen onemli olurdu" dizelerinin sahibi olan üstad.görüp görebileceğimiz bi kaç iyi şairden biri.(bir diğeri için bkz:attila ilhan)
Kullanıcı avatarı
lonely
Görevli
Görevli
İsim: Burcu

Özdemir Asaf

Mesaj gönderen lonely »

İlk lisedeyken okumuştum Özdemir Asaf'ı o kadar beğenmiştim ki aklımdan bir türlü çıkmıyordu o kısacık şiir:
Ölünceye kadar seni bekleyecekmiş,
Sersem.
Ben seni beklerken ölmem ki..
Beklersem.
Hep aynı şey var şiirlerinde kısacık belki ama çok şey anlatıyor.
Kullanıcı avatarı
emrepark
Takımdan
Takımdan

Özdemir Asaf

Mesaj gönderen emrepark »

şiiri şiir yapan da bu diil midir zaten :?: az söylemek ama çok şey anlatmak
syildirimlar

Özdemir Asaf

Mesaj gönderen syildirimlar »

Anonymous yazdı:Müthis mi... Müthis kelimesi bu adamın yanında hiçliği ifade eder.. ayrıca söylemeden geçemeyeceğim kitaplarında eksiklik var.. sadece şiir kitapları yazılmıs olada.. şiir kitaplarından başka yanlıs hatırlamıyorsam 3 tane daha kitabı var.. Biri Özdemir Asaf'ça(Denemeler-1988), bir diğeri Dün Yağmur Yağacak (Öyküler-1987), bide Oscar Wilde'ın Reading Zindanı Baladı (Çeviri-1968) var.. İlk yazdığım iki kitap kendisinin ölümünden sonra yayınlandı...
Aşık Veysel'den sonra eli öpülesi yegane insandır.. Şiir kasetini bulamayanlar varsa eğer belirtiyim: İlk dinlediğimde taş kesildiğimi dünmüş gibi hatırlıyorum.... Asaf Baba, 'R' özürlü...
eski kitapların arasında buldum yeşil kapaklı kitabını.okudum...okudum...her duygusal türk genci gibi yazdığım şiirlere çok benziyordu tarzı.benim dedim, tarzıma nasıl bu kadar yakın olabiliyor bilmiyorum.kitap kimindi bilmiyorum ama başkası adına imzalanmıştı.kimin imzaladığı muamma.üniversitede kermes gibi bişeydi...1 milyona sattım kitabı.kitabı alan cocuk neden sattığıma cok sasırmıstı. :!: :!: :!: pişmanım :!: :!: :!:

ve ben şimdi bu kaseti nerden bulabileceğimi merak ediyorum.yardım edersen sevinirim