Bu sitedeki lavinya.net forum/panolar sayfası bölümü 22 yıl önce yani 2002 yılında kurulmuş, 11 yıl önce 2013 yılında ise aktif kullanımı durmuştur. Güncel/yeni paylaşım yoktur. Yalnızca arşiv/nostalji için yayına açıktır.

Peri Masalı Değil

Derinden Panolarıdır. Lütfen Şiir Yazmayınız.
xpapatyax
Üye
Üye
İsim: dilek

Peri Masalı Değil

Mesaj gönderen xpapatyax »

Moses Mendelssohn hiç yakisikli bir adam degildi. Çok kisa boyunun olmasinin yani sira, çok garip bir de kamburu vardi. Moses Mendelssohn, günün birinde Hamburg'da yasayan bir isadamini ziyarete gitti. Isadaminin, Frumtje adinda çok güzel bir kizi vardi. Moses,bu güzel kiza umutsuz bir askla tutuldu. Fakat güzel kiz onun çirkin görüntüsünden ürkmüstü. O nedenle, degil onun sevgisine karsilik
vermek, yüzüne bile bakmak istemiyordu. Ayrilma zamani geldiginde Moses, güzel kizin üst kattaki odasina çikti ve tüm cesaretini topla onunla son kez konusma girisiminde bulundu. Kizin güzelligi öylesine olaganüstüydü ki, bir an için onun cennetten geldigini bile düsündü. Fakat kizin, basini kaldirip da yüzüne bakmamaktaki direnci,
Moses'i çok üzdü.Güçlükle basarabildigi konusmasi sirasinda çirkin asik, bu güzel kiza bir soru sordu: "Evliliklerin kutsal bir özelligi olduguna inanir misiniz?" dedi. "Elbette" diyerek yanitladi güzel kiz ve gözlerini yine kaldirmayip Moses'in yüzüne yine bakmadan, kendi de ona bir soru sordu: "Peki ya siz?"dedi."Siz inanir misiniz buna?" Moses bir an bile duraksamadi: "Evet,ben de inanirim" dedi ve ekledi:"Biliyor musunuz? Her erkek çocugu dogdugunda Tanri,onun evlenecegi kizi belirlermis.Benim dogumumda da,benim evlenecegim kiz belirlenmis ve bana 'Senin karin kambur olacak' demis.O zaman ben bir istekte bulunmusum Tanri'dan. ' Tanrim, kambur bir kadin bir trajedi olur. Lütfen onun kamburlugunu bana ver ve onu güzel bir kadin yap'
demisim." Moses' in bu sözlerinden sonra Frumtje gözlerini yerden kaldirdi, onun gözlerinin içine bakti ve elini uzaatip, Moses' in elini tuttu.Ve daha sonra da onun, sevgili esi oldu. Bu bir "peri masali" degil, ünlü Alman besteci Mendelssohn'un büyükbabasi ile büyükannesinin evlenmelerinin öyküsüdür.
alıntı
menoktadenokta
Üye
Üye
İsim: MeHMeT

Peri Masalı Değil

Mesaj gönderen menoktadenokta »

Güzel bir öykü. Teşekürler..
pestemal
Üye
Üye
İsim: begüm

Re: Peri Masalı Değil

Mesaj gönderen pestemal »

çok güzel yaaa....
selcukaydin

Mesaj gönderen selcukaydin »

Moses Mendelssohn ile aramda bir benzerlik hissiyatına kapıldım :( öykü güzel , paylaşım için teşekkürler...
picasso
Takımdan
Takımdan
İsim: suat

Mesaj gönderen picasso »

=) güzel
kemanci
Üye
Üye
İsim: yelda

Mesaj gönderen kemanci »

bence çok kolay etkilenmiş kız.
blackpearl

Mesaj gönderen blackpearl »

Evet yelda katılıyorum bende sana kolay etkilenmiş..
Kullanıcı avatarı
carizma
Takımdan
Takımdan
İsim: Sinan Seyda

Mesaj gönderen carizma »

mendelssohn da kızı nasıl etkileyeceğini biliyormuş ama.hakkını yemeyelim.. :D :) sonu mutlu bitmiş.o güzel..
picasso
Takımdan
Takımdan
İsim: suat

Mesaj gönderen picasso »

aşk=yaratıcılık oluyor bazen
elifelifim
Üye
Üye

Mesaj gönderen elifelifim »