Bu sitedeki lavinya.net forum/panolar sayfası bölümü 22 yıl önce yani 2002 yılında kurulmuş, 11 yıl önce 2013 yılında ise aktif kullanımı durmuştur. Güncel/yeni paylaşım yoktur. Yalnızca arşiv/nostalji için yayına açıktır.

SOSYAL FOBİ

Sizin Kürsünüz. Genel de Konu dışı başlıklar...
Kullanıcı avatarı
FDkolik
Üye
Üye
İsim: Ayşe Nur

Mesaj gönderen FDkolik »

laviyaa demiş ki;
asosyalim diye geçinmeyinsosyal olmayann bu sitede işi ne
bunlar sadece sizin düşünceleriniz belki biraz daha rahat biraz daha özgür ws ws olursanız insanlarla kaynaşabilirsiniz...
kendinizi kötü hissetmeyin lütfen!!!!!
asıl sosyal olmayanlar internetle avuturlar kendilerini zaten bence... :? hem rahat ve özgür olabilmek birazda karaktere bağlıdır zaten.... :!: insanlarla kaynaşmak hiçte kolay değil bence...kaldı ki zaten sosyal fobili bir hastanın da kendini kötü hissetmemesi gibi olanağıda yok zaten........ ne yazık ki bunu ancak çekenler anlayabilirler...........:( :cry: :oops:
hazan
Kıdemli üye
Kıdemli üye
İsim: Mehtap

Mesaj gönderen hazan »

işimden dolayı asosyal olabilme şansım yok, turizmciyim ... hiçte olmadım ama sizi anlayabiliyorum okurken çok çekingen ve sakindim. ama zamanla değişilebiliyor ve azcık cesaretle..
lavinyaa
Üye
Üye

Mesaj gönderen lavinyaa »

benim demek istediğim de bu! insan tabiki asosyal olabilir ama asosyalim diye de insanlarla kaynaşamam düşüncesini aşmak kendi elimizde.yawaş yawaş sosyalleşmek o kadar da zor olmasagerek diye umuyorum yani
internetle awutmak yada awutulmak da asosyalliğin göstergesi değildir
bence siz kendinizi hiç sosyal biri olarak düşünmediğiniz ya da istemediğiniz için böyle düşünüyosunuz
zamanla (bu belki uzun sürebilir) sosyalleşebilirsiniz bi hobiye başlamak bile birçok insanla tanışmak demektir ki hiç de kötü bişe değil:):):)
asosyalim diye üzülmeyin lütfen insan istedikten sonra her şeyi başarabilir bu süreçte de en önemli şey yılmamak we sabırdır
kib...
panda
Üye
Üye

Mesaj gönderen panda »

Arkadaşlar asosyal olmak sadece o kişinin sorunu değilidr bence.Asosyalim deyipte hiçbir çaba göstermemek saçma!..Ama bence o insanın çevresindekiler de yardımcı olmalı.Onun güven ve cesaret kazanması için destek olmalı.Başarabilmelisin demeli!..Bence aşılamayacak hiçbirşey yoktur!
Bu da aşılır biraz zaman,destek ve çaba ile....
Kullanıcı avatarı
Gülce
Takımdan
Takımdan
İsim: Ebru

Mesaj gönderen Gülce »

(Sosyal Fobi): Utanç verici bir duruma düşmekten, onaylanmayacak bir davranışta bulunmaktan, alay edilmekten, rezil olmaktan, eleştirilmekten, reddedilmekten, beğenilmemekten, olumsuz olarak değerlendirilmekten duyulan korku

İşte birkaç örnek:

Cinsellik
Sınava girme
Tartışmaya girişme
Genel tuvaletlere gitme
Alışverişte pazarlık etme
Karşı cinsle iletişim kurma
Topluluk önünde konuşma
Genel yerlerde yemek yeme
Statüsü yüksek biriyle konuşma
Başkalarının önünde soyunup giyinme
SFnin Belirtileri

Fizyolojik Belirtiler
(Bedeninizde ortaya çıkan değişiklikler)

Yüz kızarması
Terleme
Ağız kuruması
Kalp çarpıntısı
Nefes kesilmesi
Nefes darlığı
Titreme
Zihinsel Belirtiler
(Sosyal ortamlarda nasıl olmanız gerektiği ve kendiniz ile ilgili düşünceleriniz)

Güçsüzüm.
Yetersizim.
Çirkinim.
Beğenilmiyorum.
Sevilmeye layık değilim.
Mükemmel olmalıyım.
Asla hata yapmamalıyım.
Kaygılı olduğumu belli etmemeliyim.
Çok rahat davranmalıyım.
Kusursuz görünmeliyim.
Kimseyi gücendirmemeliyim.
Herkesin beğenisini kazanmalıyım.
Davranışsal Belirtiler
(Kaçınma yöntemleriniz)

Korkulan ortama girmeme
Korkulan ortamı terk etme
Göz temasından kaçınma
İlgisiz şeyler düşünme
Hayallere dalma
Konuyu değiştirme
Alkol kullanma
.....Örnekler çoğaltılabilir
yani demem o ki bazı arkadaşlar sosyal fobiyi karıştırmışlar abatmaya lüzum yok bi çok insanda olan şeyler bunlar.sosyal fobiyle utangaçlığı karıştırmıyalım diye yazdım:)
valerie
Üye
Üye
İsim: Melek

Re: SOSYAL FOBİ

Mesaj gönderen valerie »

benim içinde bir ara öyle diyorlardı. sosyofobim varmış.... sonun psikolağa götürdüler. galiba sorunum içime kapanık olmammış. insanlarla yeterince konuşmamammışşş :!: sanırım birazcıkta karamsarlığım varmış. hiç farkında değilim :D
kemanci
Üye
Üye
İsim: yelda

Mesaj gönderen kemanci »

bende hiç yok o sosyal fobı.hiç tanımadığım bır ınsanle bıle rahatlıkla konuşurum,-ki çok yaptım.hatta bır aralar okulda o kadar sıkılmıştıkki (lıse 2ydım o zmanlar) gidip kızlara(hemcıns) sarılıp anneee dıye bağırıyordum,okulda adım delıye çıkmıştı. :lol: ama ne yapayım yaa can sıkıntısı bu başka bişeye benzer mı canım :lol: çok rahatım sosyal konularda.ama zaman zaman ben de kabullenılmeme korkusu yaşıyorum o kadar.onun da sebebı sanırım bıraz fazla kaçık olmam.yanı benımle iyi arkadas olanlar 'ben senı ılk başta hiç sevmemiştim,çok hareketlı bıcır bıcırdın2 dıyorlar.ama artık duruldum aslında yaa.mesela o sarılam olayını artık öldürsenız yapamam.gençtık o zmanlar tabi :lol: evet iyi oldu yazmam,yazarken düşünmüş oldum bazen kabullenılmeme korkusu yaşıyorum.evet.
benkisacafd
Dengesiz Üye(Banlı)
Dengesiz Üye(Banlı)

Mesaj gönderen benkisacafd »

iyi işte ne güzel kemanci,sizin adınıza sevindim doğrusu...sosyal fobi gibi rahatsızlıklarla yaşamak çok zordur bu yaşlarda..böyle bir sıkıntınız olmadığı için gayet rahat ve mutlu olmalısınız girdiğiniz ortamlarda ve yaşadığınız çevrede insanlar sizden;sizde insanlardan memnunsunuzdur,neşelisinizdir...olayları fazla abartıp kafanıza takmıyorsunuzdur.kuruntulu,şüpheci,telaşlı,korkak,ürkek ve daima heyecanlı değilsinizdir.yani kısacası gayet normalsinizdir.nasıl ama yanılmıyorum öyle değilmi...öyleyse ne mutlu size sosyal fobi sizin neyinize...... :D kim korkar öyle değilmi sosyal fobiden...... :roll:
kemanci
Üye
Üye
İsim: yelda

Mesaj gönderen kemanci »

tabi güzel şeyler bunlar ama dedım ya kabullenılmeme korkusu oluyor bazen.ama iş sadece sosyal fobı olmamasında bıtmıyor kı.keşke öyle olsa da girdiğim ortamlarda dediğin kadar rahat olabılsem.benım de başka sorunlarım var adını bıle duymamış olduğunuza yemın bıle edebıleceğim bir hastatlığım var ve bu yüzden her ortamda öyle dediğin gibi rahat sevılen kişi olamıyorum,tamam kabul edıyorum (ukalallık olarak almayın ama)aranan arkadasımdır genelde.çünkü dınlerım ,paylaşmayı severım,neşelıyım falan ama işte her ortamda olmuyor o dedıklerın hatta pek çok ortamda olmuyor.kafa yapıma uymayanları dırek sılerım hayatımdan,ve birşey dedıklerınde yerı gelır cevap bıle vermem.arada o kadar boş insanlar çıkıyor ki kitap okusana sen iyi gelır dediğimi bile biliyorum.aman ben de böyleyım işte seven sever,sevmeyene eywallah :wink: ama ben severım genelde herkesi-ki sosyal fobının anhtarlarından bırı de bu bence.o ortamı kabullenıp içine sindirirsen,kendınden bı ortammış gibi kabul edıp benımsersen o fobı bır süre sonra yerını başka şeylere bırakıyor.ki sosyal fobısı olanlarda bu genellıkle kaybetme korkusu oluyor.böyle işte,rahat olmak lazım ama insan bu ya bazen kasılıyoruz kımı ortamlarda.sen çok dertlısın bu konuda galıba??
benkisacafd
Dengesiz Üye(Banlı)
Dengesiz Üye(Banlı)

Mesaj gönderen benkisacafd »

evet ne yazıkki.... :(
ponnik
Üye
Üye
İsim: Sonay

Mesaj gönderen ponnik »

ben hiç asosyal olmadım olamayacağım da
aslında o kadar çok sosyalim ki arada bir asosyal olsam bak burada işime yarardı demiyor değilim :lol:
MUCKAC
Yeni Üye
Yeni Üye
İsim: tolga

Mesaj gönderen MUCKAC »

bende cekingen bir yapiya sahip biriyim sosyal olmak gerek ama zamanla sanirim bunu basarabilirim :D cekingen erkeklerin yetisme ortamlarinda kiz olmamasi ilerki yillarda onlari kizarmaya bozarmaya itiyor
picasso
Takımdan
Takımdan
İsim: suat

Mesaj gönderen picasso »

asosyal olmak,içine kapanık yaşamak...üstesinden gelinmeyecek birşey değil hani...irade ve insan psikolojisinin şekillenmesine bağımlı olarak değişkenlik göstermesi de mümkündür....
susmasinsarkilar
Üye
Üye
İsim: Burcu

Mesaj gönderen susmasinsarkilar »

Sanırım ben de asosyalim.Ama bu aralar bu kalıbı yıkmak için elimden geleni yapıyorum.
CreepWeirdo
Üye
Üye
İsim: karlar kraliçesi

Mesaj gönderen CreepWeirdo »

pardon ama bence asosyallik bir hastalık ve ben hiçbirimizin asosyal olmadığı kanaatindeyim...
şahsen bazen düşünüyorum da keşke biraz asosyal olsaydım..telefon faturasına para dayanmıyor çünkü :lol: ama böylesi daha iyi sirit: