Bu sitedeki lavinya.net forum/panolar sayfası bölümü 22 yıl önce yani 2002 yılında kurulmuş, 11 yıl önce 2013 yılında ise aktif kullanımı durmuştur. Güncel/yeni paylaşım yoktur. Yalnızca arşiv/nostalji için yayına açıktır.

Turkce Karakter

Görüş, istek ve önerilerinizi bu pano altında paylaşabilirsiniz...
Kullanıcı avatarı
pyrazine
Takımdan
Takımdan
İsim: Ahmet

Turkce Karakter

Mesaj gönderen pyrazine »

Sevgili lavinya.net yoneticileri, su an yurt disinda ikamet ediyorum ve klavyemde Turkce karakter olmadigi icin Turkce karakterleri kullanamiyorum. Sirf bu yuzden mesajlarim kirmizi (bayragimizin rengi) ile boyaniyor yada hic yayinlanmiyor. Bu konudaki gorus ve onerileriniz neler?
Kullanıcı avatarı
Adventureman
Admin
Admin
İsim: Ersin
İletişim:

Re: Turkce Karakter

Mesaj gönderen Adventureman »

Merhaba Ahmet Bey..
Sitemizin bazı kuralları vardır bunlardan biriside sitede ki mesajların türkçe imla ve yazım kurallarına uymasıdır. Türkçemizin yozlaştırılmasını engellemek için bu konuya büyük önem göstermekteyiz. Sizin sorununuz yurtdışında olmanızdan kaynaklanıyor ise ve elinizde Türkçe klavyeniz yoksa ;

1- Bigisayarınızdan -> Denetim Masası >> Bölge ve Dil Seçenekleri >> Diller Sekmesi >> Ayrıntılar'dan Türkçe'yi seçebilirsiniz.

2- Sitemizde mesaj yazdığınız alanın altında " ş,ı,ğ,ç,ö,ü,â,û " butonları bulunmaktadır bu harflerin üzerine tıklayarak mesajlarınızda türkçe karakterleri kullanabilirsiniz.

3- Türkçe bir klavye almak ne kadar zor yada ne kadar pahalı olabilir ki ?
En kederli yıldız kayarken dilek tutmuşum...
Kullanıcı avatarı
Bugfixed
Site Admin
Site Admin
İsim: Murat
İletişim:

Mesaj gönderen Bugfixed »

Evet Ersin gerekenleri söylemiş. 1 ve 3. madde imkansız olsa bile, değil ama mutlaka 2. seçenek kullanılabilir :)
Beklediklerim kalır uçan uçurumlarda..
.Terazinin Hüznü.
Kullanıcı avatarı
pyrazine
Takımdan
Takımdan

Mesaj yazdığımız bölümün altında Türkçe karakterler olduğunu fark etmemişim. Bilgilendirdiğiniz için teşekkür ederim. Sorun, yazdığım Türkçe harfin yazının en sonuna gitmesi. Dolayısıyla bir harf değiştireceksem her seferinde yazının alt tarafını kopyala-yapıştır yapmam gerekiyor. Diğer sorun da yazının Türkçe karakterin solundan devam etmesi. Bu mesaji yazamam 15 dk mı aldı (deneyebilirsiniz), belirtmek istedim. Bir de Türkçe klavyeyi deneyeceğim, her ne kadar klavyede Türkçe karakterler gözükmeseler de.. işkence gibi ama katlanacağız artık...
Kullanıcı avatarı
Adventureman
Admin
Admin
İsim: Ersin
İletişim:

Mesaj gönderen Adventureman »

Rica ederiz görevimiz... Yazdığınız türkçe harfin yazının en sonuna gitmesinin nedeni siz ilk önce türkçe karakter içermeyen mesajınızı yazıp daha sonra bunları değiştirmek istemenizden kaynaklanıyor... Oysa ki mesaj yazılan alanın altındaki harfleri bir sanal klavye gibi düşünerek kelimede geçen türkçe harfi yazmak istediğinizde o harfleri kullanarak mesajınızı yazmanız daha kolay olacaktır.. Siz daha farklı bir yöntem kullandığınız için türkçe karakter yazının en sonunda çıkıyor ve imleç değiştirdiğiniz harfin orada kalıyor yani yazının solunda...
En kederli yıldız kayarken dilek tutmuşum...
Kullanıcı avatarı
pyrazine
Takımdan
Takımdan

Ben de sizinki gibi yaptım ama ister istemez kacıyor. Denemeden anlayamazsınız. Bu sekilde bir fare bir klavyeye geçmek zorundayım ki bu da vakit alıyor. sanırım en iyisi kısa ve içinde Türkçe karakter olmayan cümleler kurmak. aşk yerine sevgi yazarim artık...