Üç Hürel

Burada Diğer Rock Müzik Sanatçıların Panoları Bulunmakta. Bildiriler, konserler, albümler, şarkı sözleri, incelemeler ..
Kullanıcı avatarı
Bugfixed
Site Admin
Site Admin
Mesajlar: 2604
Kayıt: Cuma, Haziran 21, 2002 11:11
İsim: Murat
Konum: Giresun
Yaş: 39

Üç Hürel

Mesaj gönderen Bugfixed »

Üç Hürel Panolarıdır...
Beklediklerim kalır uçan uçurumlarda..
.Terazinin Hüznü.

flylover

Mesaj gönderen flylover »

bu grubun şarkılarında değişik bir hava var (fd ninkiler kadar olmasada )insanı değişik duygulara sevkeder...

flylover

fd nin klip parçaları

Mesaj gönderen flylover »

fd klip parçalarını daha çok piyasa şarkılarından seçiyor bunun nedeni bazı şarkıların büyüsünü bozmamak olabilirmi

flylover

Re: fd nin klip parçaları

Mesaj gönderen flylover »

flylover yazdı:fd klip parçalarını daha çok piyasa şarkılarından seçiyor bunun nedeni bazı şarkıların büyüsünü bozmamak olabilirmi
bunu dikkate almayın yanlışlık oldu afedersiniz

callahan

Mesaj gönderen callahan »

BEN BU GRUBUN TİNİSİ Mİ DESEM SİVESİ Mİ İSTE EN BİLİNMEYEN BİR YERLERİNE BAYİLDİM. FARKLİ BİR TAT VAR . CİKOLATANİN USTUNE KETCAP GİBİ.(SAKİN DENEMEYEİN BEN DENEDİM İGRENC OLUYOR.)

emirates

Mesaj gönderen emirates »

'Bir Sevmek Bin Defa Ölmek Demektir' adlı şarkılarını dinledikten sonra kim olduğunu merak edip isimlerinin 3Hürel olduğunu öğrendiğim gruptur.3 kardeştir bunlar galiba doktorlardır da ve yukarda bahsettiğim şarkı çok güzeldir herkes dinlemeli! :)

orkun

Mesaj gönderen orkun »

arkadaşlar 3 HÜREL grubu hakikaten zamanın bomba gruplarındandır
size bir tavsiyede bulunmak isterim HARAM adlı parçalarını dinleyin bence çok keyifli

seyytan
Kıdemli üye
Kıdemli üye
Mesajlar: 1470
Kayıt: Çarşamba, Ekim 26, 2005 22:30
İsim: Metin Çetin
Konum: Aydın

Mesaj gönderen seyytan »

ben ce sana değmez güzel 1 sarkı.. okii Akıtma gözümün kanlı yaşını
Uğrunda ağlayıp yanmaya değmez
Bir kaç mektupvari sararmış resme
Bakıpta seni anmaya değmez
Sana değmez
harika 1 sarkıı tavsiye de bilirim....

seyytan
Kıdemli üye
Kıdemli üye
Mesajlar: 1470
Kayıt: Çarşamba, Ekim 26, 2005 22:30
İsim: Metin Çetin
Konum: Aydın

Mesaj gönderen seyytan »

Yaratıcılığın yüceliğine inanmış üç kardeş... Onur, Haldun ve Feridun Hürel... Kısaca 3 Hürel...
Henüz ilk gençlik yıllarında içlerine, yüreklerinin gizli kalmış kuytularına bir kor gibi düşen sanat ateşinin dürtüsüyle inanılmaz serüvenlerle dolu bir yolculuğa çıktılar. 1966 yılında ilk gruplarını kurdular: "İstanbul Dörtlüsü"
Daha sonra, üç kardeş kendileri aralarında bir grup kurmaya hazırlanırlar ve Haldun trampet (vurmalı sazları), Onur absgitar ve Feridun gitar çalacak şekilde bir iş bölümü yaparlar. Fakat, sürekli grup değiştirmek zorunda kalırlar, değişik kişilerle birlikte çalarlar çünkü henüz lisededirler ve bir gitarları yoktur.
1970 yılında ilk 45'likleri 'Ve Ölüm / Şeytan Bunun Neresinde' yayınlanır, bu ilk plak yollarının da açılması demektir. Bu plak tutulunca ardı sıra 45'likler yayınlanmaya başlar.
1972 gelindiğinde artık iyice kendini tanıtan grup çalışmalarının meyvesini görür: Üç Hürel artık grup listelerinde bir numaradır.
Daha sonra 45'liklerdeki parçalarını topladıkları longplay Türkiye'nin ilk Altın Long Play' ödülünü alır. Grup artık listelerin değişmez birincisidir ta ki 1975'te Onur'un kısa dönem askerliği, 1977'de ise Haldun ve Feridun'un askere gitmesi ile müziğe iki yıl ara vermek zorunda kalırlar. Bu süre içerisinde müzik piyasasında kaset furyası ortaya çıkmıştır ve birçok firma iflasa sürüklenir.
Grup askerden dönünce bu olumsuzluklardan etkilenirler ve o dönemin modası olan gazinolarda sahne almak yerine, çizgilerinden ödün vermemek adına sahneyi bırakmaya karar verirler.
3 Hürel'i bütün Türk gruplarindan ayiran en önemli özellik, sadece kendi beste ve sözlerini çalip söyleyen ilk grup olusudur. 3 Hürel, herhangi bir yabanci besteyi kullanmadi. Türkülerden uyarlama, düzenleme yapmadi. 3 Hürel'in müziginde 3 karakteristik özellikten söz etmek mümkündür:
1-) 3 Hürel, özellikle ritmleriyle özgünlesti. Anadolu'nun ritmlerinden yola çikarak çok degisik sentezlere ulasti. Haldun Hürel özel olarak, degisik tonlarda, büyük ölçekli darbukalar yaptirdi, bunlari bateriyle birlestirerek yeni bir vurmali çalgilar grubu üretti. Ayrica tef, kasik, köy davulu, çan, bongo gibi sazlari da kullandi.
2-) Feridun Hürel de dünyada ilk kez, dogu kültürünün bir enstrümaniyla (baglama), bati kültürünün bir enstrümanini (elektro gitar) ayni gövdede birlestirerek çift sapli "elektro saz-gitar"i üretti. Bu enstrümanla yeni ve farkli bir saz tinisi elde etmenin yani sira, konserlerde ayni parçada hem saz, hem de gitari kullanma kolayligi sagladi. Anadolu ritm ve ezgileri, Haldun'un vurmali sazlari ve Feridun'un saz-gitari, 3 Hürel'in soundunun karakteristik ögelerini olusturdu.
3-) 3 Hürel, sarki sözlerinde de genellikle ask acisi, ayrilik, ölüm gibi hüzünlü temalari isledi. Besteler, bir iki istisna disinda hep minör tonlarda yazildi. Feridun Hürel bu konuda; "Sanat için ya da halk için degil, kendim için, kendi duygularimi anlatmak, aktarmak için sarkilar yazdim. Genellikle üzgün ve kirgin oldugum zamanlarda beste yapmak geliyordu içimden. Bu yüzden de sarkilarimin konulari hep hüzünlü ve aci oldu..." yorumunu yapmaktadir.

"Efsane...Yeniden". Son yıllarda eski tüfek sanatçıların tekrar müziğe dönmesi grupta da böyle bir dönüşü gündeme getirir. Fakat, Feridun buna karşıdır, ona göre efsane olduğu gibi kalmalı, onlara dokunulmamalıdır. Haluk Levent'e verdikleri 'Sevenler Ağlarmış' adlı parçanın çok sevilmesi ve Ada Müzik'in kendilerine Diskotür'ü satın aldığını ve yeniden onlarla çalışmak istediğini söylemesi Üç Hürel'in görüşlerini değiştirmesine neden olur. Böylece "Efsane...Yeniden" albümü çıkar.

saygılar... metin ay

picasso
Takımdan
Takımdan
Mesajlar: 1388
Kayıt: Perşembe, Mayıs 3, 2007 13:11
İsim: suat
Konum: İzmir

Re: Üç Hürel

Mesaj gönderen picasso »

bir sevmek bin defa ölmek demekmiiş

sembolist24
Üye
Üye
Mesajlar: 66
Kayıt: Pazar, Ekim 15, 2006 21:11
İsim: mesut
Konum: Kayseri

Re: Üç Hürel

Mesaj gönderen sembolist24 »

süperler ya... mütevazilikleri yeter...