Yırtık Uçurtma

Burada Diğer Rock Müzik Sanatçıların Panoları Bulunmakta. Bildiriler, konserler, albümler, şarkı sözleri, incelemeler ..
nadas38
Üye
Üye
Mesajlar: 127
Kayıt: Cuma, Mayıs 19, 2006 14:12
Konum: buralardan..

Mesaj gönderen nadas38 »

buna sevindim. umarım bütün görkemiyle hepimizi mutlu eder. çoğumuzda olduğu gibi hayal kırıklığına uğratmaz..
cury
Yeni Üye
Yeni Üye
Mesajlar: 1
Kayıt: Perşembe, Haziran 22, 2006 12:06
Konum: Tekirdağ/ Ankara

Mesaj gönderen cury »

ilk albümden "yalnız sen" şarkısını dinlemeden gecmeyin :wink:
Kullanıcı avatarı
Adventureman
Admin
Admin
Mesajlar: 2107
Kayıt: Perşembe, Haziran 3, 2004 21:31
İsim: Ersin
Konum: Giresun

Mesaj gönderen Adventureman »

Biraz Önce "Biçare" İsimli Parçalarını Dinledim ...
Tavsiye Ederim. :wink:
seyytan
Kıdemli üye
Kıdemli üye
Mesajlar: 1470
Kayıt: Çarşamba, Ekim 26, 2005 22:30
İsim: Metin Çetin
Konum: Aydın

Mesaj gönderen seyytan »

yırtık ucurtmanın yeni albümünün ilk klibi yeni umutlar su sıralar kral tv de cıkıyor ilgilenen arkadaslara duyurulur...
seyytan
Kıdemli üye
Kıdemli üye
Mesajlar: 1470
Kayıt: Çarşamba, Ekim 26, 2005 22:30
İsim: Metin Çetin
Konum: Aydın

Mesaj gönderen seyytan »

ever biçare gzzl 1 parca.... müzik kalitesi gayet kaliteli... biçare bu dünyada kimsesiz yapayanlız biçare umutsuzca sessizce sevgisiz... biçare bircare... bircare yollarda bicare uzaklarda bircare insanlarda izlerde...
saoo kardesim...
frock
Yeni Üye
Yeni Üye
Mesajlar: 2
Kayıt: Cuma, Haziran 23, 2006 13:57

Mesaj gönderen frock »

Yırtık Uçurtma (2001)- Reel Müzik


Delioğlan: Söz, Müzik: Yırtık Uçurtma

Askaros Deresi: Söz, Müzik: Anonim

Yalnız Sen: Söz, Müzik: Yırtık Uçurtma

Nazlım: Söz, Müzik: Yırtık Uçurtma

Ala Gözlü: Söz: Karacaoğlan Müzik: Yırtık Uçurtma

Biçare: Söz, Müzik: Yırtık Uçurtma

Çığlık: Söz, Müzik: Yırtık Uçurtma

Söyle Güzel: Söz, Müzik: Yırtık Uçurtma

Dost Bulut: Söz, Müzik: Yırtık Uçurtma

Mebusan: Söz, Müzik: Yırtık Uçurtma

Çanakkale: Söz, Müzik: Anonim

Mustafa: Söz, Müzik: Yırtık Uçurtma


Yırtık Uçurtma iki (2005)- Öztop Müzik

Barış: Söz, Müzik: Yırtık Uçurtma

Aşk Davası: Söz, Müzik: Feridun HÜREL

Yeni Umutlar: Söz, Müzik: Yırtık Uçurtma

Kördüğüm: Söz, Müzik: Yırtık Uçurtma

Yekte: Söz, Müzik: Anonim

Sana Dair: Söz, Müzik: Yırtık Uçurtma

Züleyha: Söz, Müzik: Anonim

Kayıp: Söz, Müzik: Yırtık Uçurtma

Divane: Söz, Müzik: Yırtık Uçurtma

Uğur Ola: Söz, Müzik: Yırtık Uçurtma

Nereye Kadar: Söz, Müzik: Yırtık Uçurtma
frock
Yeni Üye
Yeni Üye
Mesajlar: 2
Kayıt: Cuma, Haziran 23, 2006 13:57

YIRTIK UÇURTMA NETBUL RÖPORTAJI -23.03.2006 -

Mesaj gönderen frock »

YIRTIK UÇURTMA HERŞEYE RAĞMEN UÇUYOR


Anadolu Rock tarzının genç temsilcisi Yırtık Uçurtma, yeni albümleri “İki” ile suskunluğunu bozdu. Grubun, sevilen iki türkü Yekte ve Züleyha ile Üç Hürel’in Aşk Davası’na yaptıkları dinamik düzenlemeler tempoyu yükseltiyor.
Mutlu, Yaren ve Şenel'le yaptığımız röportajda, samimiyet ön plandaydı.

Grubun ismi neden Yırtık Uçurtma? Uçamayan bir uçurtma mı?

Aslında uçuyor, uçamıyor değil. Yırtık olmasına rağmen uçuyor. Neden yırtık uçurtma en zor sorulardan biri. Bu soruya biz soruyla karşılık veriyoruz siz ne düşünüyorsunuz?

Bana hissettirdiği olumsuz bir duygu. Umutsuz bir durum gibi…

Umutsuzluk var tabi içinde, aslında bir taraftan baktığınızda öyle.

Yırtık uçurtma aslında bütün olumsuzluklara rağmen uçabilmeyi temsil ediyor. Yırtıklık bu olumsuzluğu ifade ediyor olabilir ama bütün bu olumsuzluklara rağmen yaptığımız müzikte olumsuzlukları pozitife çevirmek var. Bizim yüklediğimiz anlam bu. Bütün duygularımızı düşüncelerimizi, olumsuzlukları pozitife çevirmek. Hani çok kötü bir durumda olsak bile devam etmek zorundayız. Moralimiz çok bozuk olsa bile yaşantımızı bir şekilde sürdürmeliyiz. Bizim yüklediğimiz anlam böyle. Bir takım değerleri ifade ediyor diyelim. Ama o değerler biraz zarar görmüş.

Bizce böyle ama herkes farklı bir anlam çıkarabilir. Zaten ismi koyarken de bu bunları çağrıştırıyor o yüzden bunu koyalım diye düşünmedik. Tesadüfen koyuldu. Bizim birkaç isim seçeneği arasından bir arkadaşımız bu olsun dedi o an o oldu.

Ayrıca ticari açıdan düşünülmüş bir isim de değil. Öyle bir şey olsa tek kelimeli bir isim koyardık uçurtma da olmazdı çünkü Türkçe karakter problemi var, yabancılar söyleyemez. Türkçe karakter problemi olmayan bir şey koyardık.

Bir araya gelip grup kurma hikayenizi anlatır mısınız?

Farklı yerlerden tesadüfler sonucu buluştuk. Ben (Mutlu) İstanbul Üniversitesi’nde okuyordum bir taraftan da Bakırköy’de bir barda tek başıma çalıp duruyordum. Sonra tesadüfen Yaren geldi

Beni Bakırköy’e dinlemeye gelen Yaren, o sene Yıldız İstatistik’i kazanmış. Yaren İstanbul’a gelmeden önce kuzeni Yaren’i arayıp böyle bir çocuk var senin sevdiğin parçaları söylüyor diyor. Geldiğin zaman tanış.

Ben de (Yaren) diyorum ki tabi tanışırız hatta ben oraya gelince Mutlu’yla grup kurarız. Yaren geldi tanıştık, ortak sevdiğimiz parçalar var. Tamam o zaman çalışmaya başlayalım dedik. Benim (Mutlu) Bakırköy’de bir evim vardı. Bu, 1996 yılının ekim ayında oluyor. Sonra bir basçı arkadaşımız vardı onunla da tesadüfen tanışmıştık aynı yerde aynı mekanda. Üçümüz prova yapmaya başladık evde. Sonra o mekanda üçümüz beraber çıktık. Grubun orda temelleri atılmış oldu. Yaklaşık 3 ay sonra da Şenel (davul) yine tesadüfen tanıştık. O sırada Beyoğlu’nda çalacak davulcu bulamıyorduk

O zamanlarda davulcular el üstünde geziyordu (Şenel)

Şenel’le tanıştık. Şenel dedi ki ben çalarım ama ciddi bir şey yapacaksak çalarım. Sürekli barda çalacaksak istemiyorum ama ileriye yönelik bir düşünceniz varsa gelirim. Biraz damdan düşme oldu. Hakikaten çok ısındık zaten problem aslında bu işi yapabilecek insanları bulabilmek.


Grupların içinde mutlaka albümümüz olsun arzusu var mıdır? İlla ki albüm yapalım hissiyle mi grup kurulur?

Bar programı yaparak da keyif alanlar var bu işi direk albüme götürmek için çaba harcayanlar da var. Grup kuralım da birkaç albüm yapalım gibi bir proje biraz zor başlangıçta.

(Şenel) Benim kişisel olarak amacım dikili bir takım ağaçların olması, onların da meyve vermesi. Üretim yapıp kalıcı olmak. Düşüncelerimizi, fikirlerimizi paylaşıp geleceğe bir şeyler bırakmak.

(Yaren) Şenel’le tanıştığımda bunu söylediği zaman şaşırmıştım. Ben daha çok yeniyim yeni gitar çalmaya başlamışım. Daha çok erken diye düşündüm özellikle benim için. Ama sonra zaman içinde bu fikir aklıma yatmaya başladı. Bir şeyler yazıp çizmeye başladıktan sonra provalarda kendi şarkılarımızı üretmeye başladığımızı gördükten sonra olabilir diye düşüdüm. Bizim diğerlerinden ne eksiğimiz var diye bir algı oluştu bende. İlk albümümüzü kaydedip dinlediğimiz zaman bir çok kişinin ilk albümünden daha iyi olduğunu rahatlıkla söyleyebiliyorum.

1996’da bir araya geldiniz albüm yapma süreciniz ne zaman başladı?

Hemen akabinde başladı zaten varolan birikmiş besteler, şarkılar vardı. 1998-99 arasında albüm kayıtları bitti. Ama yayınlanması için bir iki sene daha geçmesi gerekti. (2001 Kasım)

Neden bu kadar beklendi?

Kötü bir tecrübe yaşadık. Şirket batmadı, bizim albümü yayınlamaya niyetleri yokmuş ama var gibi yaptılar 2 sene boyunca. Sözleşmeyi de geri alamadık asıl kötü tarafı bu. Zaman kaybettik bu bir gerçek.

Motivasyonunuzu etkiledi mi bu zaman kaybı?

Şimdi ürettiğiniz bir şeyi para verip satın almak nasıl bir şeydir. Biz üstüne para verdik yayın haklarını geri alabilmek için.

İlk albümünüz bu kadar meşakkatle çıktı, beklediğinize değdi mi gelen tepkiler açısından?

Olumsuz bir tepki olmadı. Aslında iyi çok güzel reaksiyonlar aldık. Dinleyen herkes beğendi. Albümün kritiğini yazmaları için, müzik duayenlerinden 5 tane büyük ustaya dinlettik: Feridun Hürel, Vedat Sakman, Onur Akın, Bahadır Akkuzu, Doğan Şener. Bu 5 kişiye dinlettik. “Biz, sizin bu albüm hakkındaki yorumlarınızı afişimize yazacağız” dedik. Çünkü self production hiçbir tanıtma şansımız yok. En azından belki bu işin bize artısı olur diye düşündük. Yaş tahtaya basmaz bu insanlar. Çocuklar dinleriz ne görüyorsak onu yazarız dediler. İyiyse iyi kötüyse kötü. Biz de korktuk bu defa. Ya kötü bir şey söylerlerse yazmayız diye düşündük. Ama buna rağmen hepsi övgülerini sundular bize. Mesela bu albümün çok adamakıllı bir albüm olduğunu ve yerinde olduğunu yerine ulaştığının bir göstergesi. Birinci albümü dinlettik. Ama ikinci albüme baktığında bu albümü gösterdiğimiz konsantrasyonu ve yoğunluğu ilk albüme gösterseydik satış ve tanıtım aşamasında o albüm şu an çok daha fazla kişi tarafından biliniyor olurmuş.

Yaptığımız tarz itibariyle bu tarzın çok rağbet gördüğü bir dönemde değiliz. Bu sevdiğimiz müzik çerçevesinde geliştirmeye tamam onay var ama her sene müzik akımı değişiyor diye biz de tarzımızı değiştirirsek biraz modasal bir durum olur. Bu da yalnızca ticari işletmelerin işine gelir biz de para kazanırız belki ama ileriye dönük bir şeyler bırakmak başka bir kavram. Moğollar, Cem Karaca, Erkin Koray, Barış Manço… onlar gibi anılmaya yönelik çalışmalar yapmak istiyoruz. Bir de düşünceleri yansıtabileceğiniz en samimi müzik tarzı bu olduğu için başından beri böyle düşündük. Biz melodileri dinlemeyi seviyoruz.

Bize bunlar geçti bu avam bir müzik bırakın bu işleri gibi şeyler söylediler. Şimdiye kadar bir tek firmadan emeğimize saygı gördük o da Sony’di. Demo’yu teslim aldıkları zaman lütfen yazılı bir adres bırakın biz bunu dinleyeceğiz her durumda geri döneceğiz. Verdiklerimize kıymet veriyorlar. Öbürküler gibi çekmece yada çöpe atmıyor.

Tarz müzisyenliği diye bir kavram var aslına bakarsanız. Türkiye’de yoktur ama yurtdışında vardır. Mesela Santana. Ama dünyada Santana bir tane var ve onun gitar solosunu hemen anlarsınız. Santana 30 senedir tarzını değiştirmedi. Gelişen teknolojiyle müzik akımlarını tabi ki takip etmek gerekiyor biz de o gelişmeden kendi payımıza düşeni alıyoruz. En basiti iki albümü yan yana koyun ikisi arasındaki sound ve aranje mantığının ve anlayış farkının geliştiğini ve gelişen dünya müziğinin yakalanmaya çalışıldığını görürsünüz. Ama taban da o tarz değişmiyor.

Yani tarzınızı hiçbir zaman değiştirmeyi düşünmüyorsunuz?

Tarz değişmez ama müzik gelişir onu şimdiden konuşmak çok da doğru değil. Aslında dünyada birçok müzisyen bu coğrafyayı zaten didik didik ediyor. Biz kendi üzerinde oturduğumuz değerlerin çok farkında değiliz. Onları işlemekten utanç duyuyoruz çok avam buluyoruz. Şunu da ayırmak lazım. Biz çok doğru bir iş yapıyoruz diğer arkadaşlar yanlış yapıyor değil hangi tarzda olursa olsun bu işi yapan arkadaşların mümkün olduğu kadar aslında kendi oturdukları düzeneği tanımaları gerekiyor diye düşünüyoruz. Biz de tanıdığımız kadarıyla bu işi yapmaya çalışıyoruz. Onun için bu tarzın eskimesi gibi bir şey mevzu bahis bile değil. Ne olursa olsun Anadolu motifleri ezgileri ve onu içeren anlam ve sözler olacaktır.

Şu an gördüğümüz 30 gruptan da 10 sene sonra 2-3 ü kalacak. İnşallah biz de iyiler arasında yer alırız ve kalırız.

Eskiden, internet çıkmadan önce kulaktan kulağa yayılan takım gruplar vardı. Mesela Ezginin Günlüğü. Herkes bilir ama TV’lerde sabah aksam göremezsiniz. Ezginin Günlüğü, Cem Karaca, Moğollar… bu isimlerin hepsi 1968 kuşağı döneminin müzisyenleri ve o dönemdeki akım bambaşka bir akım. Şimdi aradan bayağı bir zaman geçti. 1990 sonrası üniversite gençliğinde bir şeyi beğenirdin ve birilerine anlatırdın. O insanlara ulaşılır üniversiteye çağrılır, konser, söyleşi verdirilirdi. Şimdi sürekli eller havaya durumu var.
Yaptığımız tarz itibariyle daha duyarlı olmaya çalışıyoruz. Bu da gençler arasında çok rağbet görmüyor. Sorun var ama boş vererek sorunlar yok olmuyor.

Hayatınızda müzikten başka bir uğraşınız var mı?

Aslında herkesin bir mesleği var. (Şenel) Kendi matbaam vardı, bu albüm için daha iyi koşturabilmek adına onları bıraktım yalnızca müzikle uğraşmaya çabalıyorum.
(Yaren) Analiz asistanıydım. Albüm için istifa ettim. Bir yandan kayıt teknolojilerine karşı bir ilgim vardı. Stüdyoda kayıt yapıyorum. (Mutlu) Ben de endüstri mühendisiyim. Şu an iş hayatındayım.

Sürekli çaldığınız bir yer var mı?

Şu an yok. Konserler var. Ay sonu itibariyle Eskişehir Ankara olacak. Ayrıca konser görüşmelerimiz var.

Şarkıların 8’inin söz ve müziği Yırtık Uçurtma’ya ait. İki tane türkü yorumu, bir de Feridun Hürel’in Aşk Davası şarkısı var. Gittik istedik bizden hiçbir ücret talep etmeden şarkısını hediye etti. Aranjeyi ve yorumu çok beğendi.
seyytan
Kıdemli üye
Kıdemli üye
Mesajlar: 1470
Kayıt: Çarşamba, Ekim 26, 2005 22:30
İsim: Metin Çetin
Konum: Aydın

Re: YIRTIK UÇURTMA NETBUL RÖPORTAJI -23.03.2006 -

Mesaj gönderen seyytan »

evet frock bu röportajı eklediğin için saol yaaa buna ihtiyacımız vardı... umarım grubun ismini bilmeyen kişi yada kişiler var okusalar iyiii olur..
seyytan
Kıdemli üye
Kıdemli üye
Mesajlar: 1470
Kayıt: Çarşamba, Ekim 26, 2005 22:30
İsim: Metin Çetin
Konum: Aydın

Mesaj gönderen seyytan »

Yırtık Uçurtma'nın kurulduğu günden beri değişmeyen üyelerinden solist Mutlu ARI, artık Yırtık Uçurtma'dan ayrılmış bulunmaktadır..
Bu vesile ile, Mutlu'dan boşalan solist kadrosunda görev almak üzere aramıza katılan sevgili Alper YAZICI arkadaşımıza hoşgeldin diyor ve mücadelemize sizlerin de yardımıyla devam edeceğimizi siz sevgili Yırtık Uçurtma dostlarına bildiriyoruz....
eventplus
Yeni Üye
Yeni Üye
Mesajlar: 1
Kayıt: Pazartesi, Şubat 23, 2009 11:05
İsim: Gökhan
Konum: İstanbul

Re: Yırtık Uçurtma

Mesaj gönderen eventplus »

27 Şubat günü Türkiye turnelerinin ilk konseri var.

Anadolu Rock tarzının nadir temsilcilerinden Yırtık Uçurtma, yeni single şarkısı HALA YALNIZ SEN ile Türkiye turnesine çıkıyor.İlk konserinde İstanbul'lu sevenleriyle buluşacak. İstanbul'lu tüm Yırtık Uçurtma dostlarını ve Anadolu Rock severleri Kemancı Taksim’deki muhteşem konserimize bekliyoruz.

Tarih: 27 Şubat 09 Cuma
Saat: 21:00
Yer: Kemancı ( Taksim - İstanbul )
Biletler: 10 TL
Satış Kanalı: Mybilet
http://www.mybilet.com/eventinfo.php?eventid=6147

Bilet Satış Noktaları

Kadıköy Moda Duru Tiyatro
D&R Bakırköy Capacity
D&R Kanyon
D&R Erenköy Bağdat Cad.
D&R Profılo AVM
D&R Nişantaşı
D&R Cevahir
D&R Beyoğlu
D&R Ümraniye Meydan
Kullanıcı avatarı
Bugfixed
Site Admin
Site Admin
Mesajlar: 2605
Kayıt: Cuma, Haziran 21, 2002 11:11
İsim: Murat
Konum: Giresun
Yaş: 39

Re: Yırtık Uçurtma

Mesaj gönderen Bugfixed »

Teşekkürler.
Beklediklerim kalır uçan uçurumlarda..
.Terazinin Hüznü.