Giresun Üniversitesi Şebinkarahisar Meslek Yüksek Okulu-MYO

Şebinkarahisar Meslek Yüksek Okulu

Şebinkarahisar Meslek Yüksek Okulu

Şebinkarahisar Meslek Yüksek Okulu için ilk olarak 1995 yılında Karadeniz Teknik Üniversitesi’ne müracaat edilmiş ama bir sonuç alınamamıştı. Cumhuriyet Üniversitesi Tıp Fakültesi Tıbbi Mikrobiyoloji Anabilim Dalı Öğretim üyesi Şebinkarahisarlı Prof. Dr. Mustafa Zahir Bakıcı’nın girişimleri sonucunda 1997 yılında Cumhuriyet Üniversitesi Senatosunun almış olduğu Şebinkarahisar MYO kurulması kararı  YÖK Başkan Vekili Şebinkarahisarlı Prof. Dr. Aybar Ertepınar`ın desteği ve katkıları sonucunda Yükseköğretim Kurulu (YÖK) tarafından kabul edilerek Şebinkarahisar Meslek Yüksekokulu açılmış olup, 1998 yılında ilk öğrencilerini kabul ederek şuan öğretmen evi olarak kullanılan binada Elektrik ve Gıda Teknolojileri olmak üzere iki programla eğitim-öğretim hayatına başlamıştır…İlerleyen zamanlarda Şebinkarahisarlılar eğitim için seferber olup; gurbetçileri, iş adamları, ileri gelenleri ve tamamen kendi imkanları dahilinde kısa sürede 4 katlı A ve B bloklarından oluşan 4.000 m² kapalı alana sahip yeni hizmet binasını yaptırmış, bu bina 2001-2002 eğitim – öğretim yılında hizmete girmiştir. 700 m² kapalı alana sahip  laboratuarların ve atölyelerin bulunduğu  C Blok ise 2004-2005 eğitim ve öğretim yılında Cumhuriyet Üniversitesi tarafından yaptırılmıştır. Bu yıllar içerisinde  Meslek Yüksekokulu Müdürlüğünü Prof. Dr. Mustafa Zahir Bakıcı üstlenmiş ve yürütmüştür..

2006 yılı içerisinde Şebinkarahisar MYO Cumhuriyet Üniversitesi Rektörlüğünden ayırılarak, 17.03.2006 tarih ve 26111 Sayılı Resmi Gazetede yayımlanarak yürürlüğe giren 5467 Sayılı kanunla, 2809 Sayılı Yükseköğretim Kurumları Teşkilatı Kanununa eklenen yeni ek maddelerle kurulan Giresun Üniversitesi Rektörlüğüne bağlanmıştır.

Şebinkarahisar MYO’da ki Program sayılarının artışına paralel olarak artan derslik ve diğer birimlerin ihtiyacını karşılamak amacıyla yine Şebinkarahisarlılar tarafından yaptırılan 2.750 m² kapalı alanlı ek hizmet binası 02 Haziran 2008 tarihinde hizmete girmiştir.

Okulda 26 derslik, 120 kişilik konferans salonu, 3 bilgisayar laboratuarı, Radyo Tv Uygulama Stüdyosu, Teknik Resim Salonu, 60’şar kişilik 2 adet seminer salonu, 400 m² yemekhane, 300 m² kantin, kütüphane, sosyal etkinlikler salonu, Elektrik-Elektronik, Gıda Teknolojisi, Makine, Tekstil, Mobilya ve Dekorasyon atölye ve laboratuarları mevcuttur.

Şebinkarahisar MYO: Teknik Programlar Bölümü, İktisadi ve İdari Programlar Bölümü ve Sağlık Programları Bölümü olmak üzere 3 bölüm ve 5’i ikinci öğretim olmak üzere 23 program ile binlerce öğrencisiyle kaliteli ve çağdaş bir eğitim-öğretim vermektedir.

22 Mayıs 2008 tarihli Yükseköğretim Genel Kurulunda alınan karar gereğince; Giresun Üniversitesi, Şebinkarahisar Meslek Yüksekokulu’nda 2008-2009 Eğitim-Öğretim yılında aşağıdaki programlarda II. Öğretim başlamıştır.

 • Muhasebe Programı
 • İşletme Programı
 • Büro Yönetimi ve Sekreterlik Programı
 • Gıda Teknolojisi Programı
 • Endüstriyel Elektronik Programı

Giresun Üniversitesi bünyesinde Şebinkarahisar Uygulamalı Bilimler Yüksekokulu (UBYO) kurulması; Millî Eğitim Bakanlığı’nın 17.09.2008 tarihli ve 21454, 21456 sayılı yazıları ile, 28.03.1983 tarihli ve 2809 sayılı Kanunun ek 30. maddesine göre, Bakanlar Kurulunun 2008-14179 sayılı kararı ile kurulma süreci 01.10.2008 tarihinde kararlaştırılarak, 15 Ekim 2008 tarihli Resmi Gazete’de yayınlanmıştır. Şebinkarahisar Uygulamalı Bilimler Yüksekokulu (UBYO) hizmet binasının yapımını, Şebinkarahisarlı hayırsever işadamı Sn. Feyzi KIRAÇ üstlenmiş ve tamamlamıştır. Okul her anlamda kullanıma hazır durumda olmasına rağmen YÖK tarafından öğrenci alınmadığı için atıl olarak beklemektedir.

Şebinkarahisar Uygulamalı Bilimler Yüksekokulu aşağıda ki 3 bölümle öğretime başlayacak olup ayrıca bu bölümlerden Bankacılık ve Finans Bölümüne ikinci öğretim verilecektir.

 • Moda Tasarımı ve Konfeksiyon Bölümü
 • Organik Gıda Endüstrisi Bölümü
 • Bankacılık ve Finans Bölümü
 • Bankacılık ve Finans Bölümü (İ.Ö.)

Şebinkarahisar MYO kaliteli bir eğitim vermeyi amaç edinerek örnek bir Yüksekokul olmaya çalışmaktadır. Yüksek Okul toplam 308.870 m² araziye, 7.250 m² kapalı alana sahiptir..

Öğrencilerin barınması için Yüksek Öğrenim Kredi ve Yurtlar Kurumuna (YURTKUR) ait 228 kişilik kız, 240 kişilik erkek öğrenci yurtları, özel mülkiyete ait toplam 2 ayrı yurt ve pansiyon işletmeleri bulunmaktadır. Şebinkarahisarlılar Kültür ve Dayanışma Derneği (ŞEBDER) kız öğrenci yurdu (inşa aşamasındadır), Milli Piyango öğrenci yurdu (ihalesi yapıldı, yapımına başlanıyor)  yapım aşamasındadır.

3.000 yıllık bir tarihi geçmişe sahip Şebinkarahisar’da öğrencilerin sosyal, kültürel ve spor ihtiyaçlarını karşılayacak olanaklar bulunmaktadır. Yurdun her yerinden gelen öğrencilere okulda kaliteli bir eğitim imkanı vermek amaç edinilerek örnek bir Yüksekokul olmaya çalışmakta Ülkemizin sosyal, ekonomik ve kültürel kalkınmasına öğrencilerin pozitif katkı sağlamaları beklenmektedir.

Şebinkarahisar Meslek Yüksekokulu Atatürk İlke ve İnkılapları doğrultusunda, toplum yararını kişisel çıkarlarının üstünde tutan, bilimsel düşünce gücü ve geniş bir dünya görüşüne, bir mesleğin gerektirdiği bilgi, beceri, davranış ve genel kültürüne sahip öğrenciler yetiştirme çabası içerisindedir.

Şebinkarahisar Meslek Yüksekokulu Bölüm ve Programları ;

Teknik Programlar Bölümü

 • Elektrik
 • Gıda Teknolojisi
 • Makine
 • Endüstriyel Elektronik
 • Tekstil
 • Bilgisayar Teknolojisi ve Programlama
 • Mobilya ve Dekorasyon
 • Mekatronik
 • Endüstriyel Elektronik (İ.Ö)
 • Gıda Teknolojisi (İ.Ö)

İktisadi ve İdari Programlar Bölümü

 • Bankacılık ve Sigortacılık
 • Büro Yönetimi ve Sekreterlik
 • Halkla İlişkiler ve Reklamcılık
 • İşletme
 • Yerel Yönetimler
 • Muhasebe
 • Radyo ve T.V Yayımcılığı
 • Turizm ve Otel işletmeciliği
 • Pazarlama
 • Büro Yönetimi ve Sekreterlik (İ.Ö)
 • İşletme (İ.Ö)
 • Muhasebe (İ.Ö)

Sağlık Programları Bölümü

 • Tıbbi Mümessillik ve Pazarlama

Giresun Üniversitesi
Şebinkarahisar Meslek Yüksek Okulu
Genel Bilgileri

Adresi: Dikmen Mevki 28400 Şebinkarahisar / GİRESUN
İnternet Adresi: http://sebinmyo.giresun.edu.tr/
Telefon No: 0 (454) 711 33 02 – 711 33 03 – 711 34 27 – 711 48 46
Fax No: 0 (454) 711 41 52
E-Posta: sebinkarahisarmyo@giresun.edu.tr
Okul Müdürü : Öğr.Gör. Fatih AYGÜN
Müdür Yardımcıları : Öğr.Gör. Oktay YILDIZ – Öğr. Gör. Fatih ARSLAN
Yüksekokul Sekreteri : Ünal ŞENTÜRK
Okula Ulaşım : İlçe merkezinden okula yapılan ulaşımı, Şebinkarahisar Belediyesi tarafından yapılan ihale ile bir taşıma kooperatifi yürütmemektedir. Okulun İlçe merkezine uzaklığı ortalama 2 km’dir. Şebinkarahisar Adalet Sarayı ve Hükümet Konağı arkasında bulunan sokaktan hareket eden minübüslerle okula 07:30 – 23:00 saatleri arası ulaşım sağlanmaktadır.

Şebinkarahisar’a Nasıl Gidilir (Ulaşım) : Şebinkarahisar’ın bağlı olduğu il olan Giresun’a uzaklığı 118 km dir. Giresun’dan Şebinkarahisar’a ulaşım: yolcu taşımacılığı yapan minübüslerle ortalama 2,5 saat sürmektedir. Şebinkarahisar’ın Sivas’a uzaklığı 180 km dir. Sivas – Şebinkarahisar kara yolu Giresun – Şebinkarahisar kara yoluna göre daha uzun olmasına rağmen yol olarak daha az virajlı ve nispeten daha iyidir. Fakat Giresun – Şebinkarahisar arası günlük; 09:00, 10:00, 14:00, 15:00, 16:00, 17:00 saatleri arasında seferler düzenlenmektedir. Sivas’tan sabah 10:00 da ve akşam 16:00 da olmak üzere iki sefer mevcuttur. Hava yolu ile ulaşım; uçakla Trabzon Hava Limanı; kara yolu ile Trabzon – Giresun – Şebinkarahisar ya da uçakla Sivas Hava Limanı; kara yolu ile Sivas – Suşehri – Şebinkarahisar

Yüksek Öğrenim Kredi Yurtlar Kurumu Trabzon Bölge Müdürlüğü Şebinkarahisar Yurt Müdürlüğü Bilgileri :

Adresi : Bülbül Mah. Halilrıfat Paşa Cad. No:13 28400 Şebinkarahisar / Giresun
Telefon No : 0 (454) 711 21 12 – 711 41 12
Fax No : 0 (454) 711 45 55

Giresun İli Şebinkarahisar İlçesi ile ilgili resimlere gözatmak isterseniz buyurun: Şebinkarahisar Resimleri

Makale Oylaması

1 Yıldız Derecelendirme2 Yıldız Derecelendirme3 Yıldız Derecelendirme.4 Yıldız Derecelendirme5 Yıldız Derecelendirme (88 oy, Ortalama Derecelendirme: 5 üzerinden 4,85)
Yukleniyor..Yukleniyor...


Giresun Üniversitesi Şebinkarahisar Meslek Yüksek Okulu-MYO” üzerine 17 düşünce

 1. bugfixed

  Simge hanım Şebinkarahisar Giresun’un yaylası gibidir, Tam olmasa da Sivas’a benzer iklim olarak. Güzelliğine gelince güzellik bakışınıza bağlı.güzellikleri bize göre fazla fazla var. internetten değilde gidip bence bir görün öyle tercihinizi yapın. puanınız tutuyorsa da büyükşehirleri tercih edin. Hoşçakalın.

 2. simge

  güzel mi değilmii iyi mi kötümü gıda bölümü nasıl ulaşım nasıll insanları nasıl tiyatro aktivite olarak var mı?

 3. simge

  güzel biyermi değilmi ben anlamadım ben gresun istiyorum gıda teknolojisi okuyorum zaten ama güzel bi yer değilse 2 senelik baska biyeerde okurumm daha iyi

 4. bugfixed

  merhaba. mevlana arkadaş, evet birçok kişi öğrenciye ev vermemeyi düşünmekte haklı ancak onların bu genellemeyi yapmaları da yanlış hepsi aynıymış gibi. eskiden öyle idi ancak şuan hem devlet yurtları hem de özel yurtlar yeterli ve ben gördüm on numara bence.
  Görüşlerinize saygım var inanın ancak şu sosyal aktivite den kastınızı anlamadım? sinema felan mı? öyle ise merak ettim her hafta sinemaya gidenleri. 🙂
  Bir de mantıklı düşünmek gerek arkadaşım bu da şahsi görüşüm herkes hakettiğince yaşar örneğin ben çalışarak üniversitede 4 yıllık kazandım hem de iyi bölüm e haliyle de büyük sosyaliteden tutta herşeyi olan birşehirde okudum, eğer ki yarım olsa idi 2 yıllık olurdu, şebinkarahisar da bu yerler arasında en iyi sıralarda olurdu diğerlerinden 🙂
  Bakış açını değiştirmen umuduyla sevgiyle..

 5. mevlana

  şebinkarahisar memleketinden kalkıp akumaya gelen ögrencileri hak etmiyor neymiş ögrenciye ev verilmezmiş ozaman ögrenciler esnaftan alış verişte yapmasınlar okadarögrencisi var bir doru dürüz yurdu yok sosyal aktive yok sadece göz boyama resimleri ve yazıları var

 6. şebinkarahiras için giresuna hayır diyoruz

  şebinkarahisar giresun,dan biran önce ayrılmalı yalan üstüne yalan söylüyorlar şebinkarahisarın kaderiyle oynuyorlar oynamayada devan ediyorlar ben bir siyasetci olsam şebinkarahisarı giresundan ayırır başka bir ile bağlardım zeten biz halk olarak giresunu istimiyoruz şebinkarahisarı gelişmeme sebebi zaten giresun halka sorun giresunu isteyen varmı çok merak ediyorum ayrıca dernek başkanına sesleniyorum bu konuyla ilgili çalışma varsa biz herzaman yanlarındayız……

 7. hafsa

  ben de yanlış tercih kurbanıyım.. sözelciyim ama radyo ve tv teknoljısı denen bölüme sayısal puanım ıle yerleştim resmen rezillik.. ne yapıcam nasıl okucam bölümün amacı ne boşu boşnuna mı gidicem 14 saatlik yolu bılmıyorum.. tamam gideyim ama sonunda elımdeki diploma ne işe yarıcak ?

 8. ZEYNEP

  ARKADAŞLAR GIDA TEKNOLOJİSİ NE OLUYOR VE NE İŞE YARIYOR… YANLIŞ TERCİH KURBANI OLARAK SORUYORM

 9. naz

  ben moda tasarım bölümünü okumak istiyorum ancak giresun yetersiz gibi geliyor bana hiç aklımda olan bir üniversite değildi ancak dört yıllık olarak alabildiğim tek yer ben gelişmek istiyorm tanıtım filmini izledim bağ bahçeden söz ediyor bence eğitim değil tabiyat ön planda tercih yapmadım kararsız kaldım yardımcı olursanız sevinirim

 10. bugfixed

  İnş. Alev hanım. Ancak birşey demekten geçemeyeceğim. Benim için bir benzerinin daha olmadığı kendimi en mutlu hissettiğim yer. Öğrencilerin açısından bakarsak bu da bir izlenimimdir başlarda bazı problemler (bana göre değiller) ile karşılaşılar. gitmeye yakın severler gittiklerinde çok ama çok özlerler en azından çoğunu öyle gördüm. 🙂 Hemen hemen herşey mevcut. Hem ilçede hem okulda. Herşey gönlünüzce olsun başarılar.

 11. alev

  seneye 12 sınıf olacam ve ünüversiteyi giresun şebinkarahisarda okumak istiyorum yardımlarınızı bekliyorum muhasebe bölümü

 12. Ersin

  Giresun Üniversitesi, Şebinkarahisar Meslek Yüksekokulu ve Şebinkarahisar Uygulamalı Bilimler Yüksekokulu’na 2010-2011 Eğitim / Öğretim yılı kesin kayıtlarının 31 Ağustos – 06 Eylül 2010 tarihleri arasında Şebinkarahisar’da yapılacağını ve kesin kayıt yaptırmak üzere gelecek adayların dikkat etmesi gereken husuları açıkladı.

  Şebinkarahisar Meslek Yüksekokulu ve Şebinkarahisar Uygulamalı Bilimler Yüksekokulu’na 2010-2011 Eğitim-Öğretim yılında yeni kayıt yaptıracak öğrencilerin dikkat etmeleri gereken konular, kayıt işlemleri, katkı payı ve öğrenim ücretleri, kayıt evrakları hakkında bilgiler için tıklayınız…

 13. Murat Esgin

  Şebinkarahisar Meslek Yüksek Okulu ve Şebinkarahisar Uygulamalı Bilimler Yüksek Okulunun 2010-2011 sezonu için öğrenci kayıtları Şebinkarahisar’da yapılacaktır. Bilginize.

 14. oğuzhan

  ben 2000 yılında kayıt oldum okula ama ne yazıkki eski mezunlar adı altında bi bağlantı bulamadım bu konuya eğilirseniz sevinirim

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir